YALAN

Tele1'in "Test Yapmayı Bıraktılar Dualı Önleme Geçtiler" Yalanı

Tele1 Twitter paylaşımı
Tele1 Twitter paylaşımı

23 Mart tarihinde Tele1 isimli internet sitesinde “Test yapmayı bıraktılar dualı önleme geçtiler” başlıklı bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tanı testi yapmayı bıraktığı ima edildi. Haberde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın dua çağrısı da yer aldı. Erbaş'ın çağrısından ve "Test yapmayı bıraktılar" iddiasından hareketle hükümetin salgınla bilimsel mücadeleyi bıraktığı koronavirüsle sadece “Dua” ederek savaşacağı algısı oluşturulmaya çalışıldı.

 

Tele1’de yayınlanan haber tamamıyla manipülasyondan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı’nın test yapmayı bıraktığı iddialası doğru değil. Bakanlık 22 Mart itibarıyla toplam 20.345 koronavirüs testi yaptı. Koronavirüs tanı testi artarak yapılmaya devam edecek. Ayrıca, Türkiye koronavirüsle mücadele için ilk yerli tanı kitini geliştiren ülkelerin başında geliyor. 23 Mart sabahı Çin’den koronavirüs vakasını 15 dakikada saptayan hızlı tanı kitlerinin ilk bölümü geldi. Türkiye Çin’den toplam 2 milyon hızlı tanı kiti alacak.

 

Doğru Haber Linkleri: Sağlık Bakanı Twitter,NTV

Yalan Haber Linkleri: Tele1

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir