YALAN

Tele1'in "Test Yapmayı Bıraktılar Dualı Önleme Geçtiler" Yalanı

Tele1 Twitter paylaşımı
Tele1 Twitter paylaşımı

23 Mart tarihinde Tele1 isimli internet sitesinde “Test yapmayı bıraktılar dualı önleme geçtiler” başlıklı bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tanı testi yapmayı bıraktığı ima edildi. Haberde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın dua çağrısı da yer aldı. Erbaş'ın çağrısından ve "Test yapmayı bıraktılar" iddiasından hareketle hükümetin salgınla bilimsel mücadeleyi bıraktığı koronavirüsle sadece “Dua” ederek savaşacağı algısı oluşturulmaya çalışıldı.

 

Tele1’de yayınlanan haber tamamıyla manipülasyondan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı’nın test yapmayı bıraktığı iddialası doğru değil. Bakanlık 22 Mart itibarıyla toplam 20.345 koronavirüs testi yaptı. Koronavirüs tanı testi artarak yapılmaya devam edecek. Ayrıca, Türkiye koronavirüsle mücadele için ilk yerli tanı kitini geliştiren ülkelerin başında geliyor. 23 Mart sabahı Çin’den koronavirüs vakasını 15 dakikada saptayan hızlı tanı kitlerinin ilk bölümü geldi. Türkiye Çin’den toplam 2 milyon hızlı tanı kiti alacak.

 

Doğru Haber Linkleri: Sağlık Bakanı Twitter,NTV

Yalan Haber Linkleri: Tele1

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir