YALAN

Tele1'in "Test Yapmayı Bıraktılar Dualı Önleme Geçtiler" Yalanı

Tele1 Twitter paylaşımı
Tele1 Twitter paylaşımı

23 Mart tarihinde Tele1 isimli internet sitesinde “Test yapmayı bıraktılar dualı önleme geçtiler” başlıklı bir haber yayınlandı. Söz konusu haberde Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs tanı testi yapmayı bıraktığı ima edildi. Haberde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın dua çağrısı da yer aldı. Erbaş'ın çağrısından ve "Test yapmayı bıraktılar" iddiasından hareketle hükümetin salgınla bilimsel mücadeleyi bıraktığı koronavirüsle sadece “Dua” ederek savaşacağı algısı oluşturulmaya çalışıldı.

 

Tele1’de yayınlanan haber tamamıyla manipülasyondan oluşuyor. Sağlık Bakanlığı’nın test yapmayı bıraktığı iddialası doğru değil. Bakanlık 22 Mart itibarıyla toplam 20.345 koronavirüs testi yaptı. Koronavirüs tanı testi artarak yapılmaya devam edecek. Ayrıca, Türkiye koronavirüsle mücadele için ilk yerli tanı kitini geliştiren ülkelerin başında geliyor. 23 Mart sabahı Çin’den koronavirüs vakasını 15 dakikada saptayan hızlı tanı kitlerinin ilk bölümü geldi. Türkiye Çin’den toplam 2 milyon hızlı tanı kiti alacak.

 

Doğru Haber Linkleri: Sağlık Bakanı Twitter,NTV

Yalan Haber Linkleri: Tele1

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir