YALAN

"Berkin Elvan Paylaşımı 'Yüz Kızartıcı Suç' Sayılan Öğretmen Memuriyetten Men Edildi" Çarpıtması

"Berkin Elvan Paylaşımı 'Yüz Kızartıcı Suç' Sayılan Öğretmen Memuriyetten Men Edildi" Çarpıtması
Diken Haber Sitesi’nde 1 Aralık 2015 tarihinde yer alan bir haberde, Mardin’de öğretmenlik yapan Hatice Dağlı’nın Berkin Elvan hakkında sosyal medyada “Lanet olsun öldürülen çocukları terörist belleyenlere” mesajını paylaştığı için memuriyetten men edildiği ifade edildi. Buna göre, Dağlı 6 Mayıs 2015 tarihinde Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘örgüt propagandası yapmak’tan yargılandığı davadan beraat etti. 2 Temmuz tarihinde göreve iade edildi. Bunun sonrasında Dağlı, idari soruşturma kapsamında eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Yüksek Disiplin Kurulu’na ifade verdi. Kurul, ekim ayında yaptığı toplantıda “yüz kızartıcı suç işlemek” ve “örgüt üyeliği”yle suçladığı Dağlı hakkında “memurluktan men edilmesi” kararı verdi. Ancak Hatice Dağlı’nın paylaşımlarına bakıldığında, söz konusu mesajların Berkin Elvan’la ilgili olan mesajlar değil, Savcı Mehmet Kiraz’ı katleden teröristleri öven mesajlar olduğu görüldü. Savcı Kiraz’ı katleden teröristleri “hakikat savaşçısı” olarak tanımlayan Hatice Dağlı’nın “Sistem katlederken biz oturduğumuz yerden adalet mi isteyeceğiz? Asıl direniçşi ruh budur” sözleri de dikkat çekti. Buna göre, Diken Haber sitesi çarpıtma yaparak, Hatice Dağlı ile ilgili başlatılan soruşturmayı Berkin Elvan ile ilgili yaptığı paylaşımlar olarak göstermiştir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir