YALAN

"Berkin Elvan Paylaşımı 'Yüz Kızartıcı Suç' Sayılan Öğretmen Memuriyetten Men Edildi" Çarpıtması

"Berkin Elvan Paylaşımı 'Yüz Kızartıcı Suç' Sayılan Öğretmen Memuriyetten Men Edildi" Çarpıtması
Diken Haber Sitesi’nde 1 Aralık 2015 tarihinde yer alan bir haberde, Mardin’de öğretmenlik yapan Hatice Dağlı’nın Berkin Elvan hakkında sosyal medyada “Lanet olsun öldürülen çocukları terörist belleyenlere” mesajını paylaştığı için memuriyetten men edildiği ifade edildi. Buna göre, Dağlı 6 Mayıs 2015 tarihinde Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘örgüt propagandası yapmak’tan yargılandığı davadan beraat etti. 2 Temmuz tarihinde göreve iade edildi. Bunun sonrasında Dağlı, idari soruşturma kapsamında eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Yüksek Disiplin Kurulu’na ifade verdi. Kurul, ekim ayında yaptığı toplantıda “yüz kızartıcı suç işlemek” ve “örgüt üyeliği”yle suçladığı Dağlı hakkında “memurluktan men edilmesi” kararı verdi. Ancak Hatice Dağlı’nın paylaşımlarına bakıldığında, söz konusu mesajların Berkin Elvan’la ilgili olan mesajlar değil, Savcı Mehmet Kiraz’ı katleden teröristleri öven mesajlar olduğu görüldü. Savcı Kiraz’ı katleden teröristleri “hakikat savaşçısı” olarak tanımlayan Hatice Dağlı’nın “Sistem katlederken biz oturduğumuz yerden adalet mi isteyeceğiz? Asıl direniçşi ruh budur” sözleri de dikkat çekti. Buna göre, Diken Haber sitesi çarpıtma yaparak, Hatice Dağlı ile ilgili başlatılan soruşturmayı Berkin Elvan ile ilgili yaptığı paylaşımlar olarak göstermiştir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir