YALAN

"Fransız Sanofi Firması Tarafından Üretilen 'PLAQUENİL' İsimli İlaç Koronavirüsü Tedavi Ediyor" Yalanı

Plaquenil temsili
Plaquenil temsili

Zülfü Livaneli 20 Mart 2020 tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımında yeni tip koronavirüsü tedavi eden ilacın tespit edildiğini iddia etti. Livaneli Fransız Sanofi şirketi tarafından üretilen “PLAQUENİL” isimli ilacın test edildiğini ve ilacın yüzde 100 oranında koronavirüsü tedavi ettiği ileri sürdü.

 

Ancak Zülfü Livaneli tarafından yapılan paylaşım doğru bilgiler içermiyor. Öncelikle dünya sağlık otoriterileri tarafından koronavirüsü tedavi ettiği saptanan ya da keşfedilen bir ilaç bulunmuyor.

Fransız Sanofi şirketininde ilacın koronavirüs vakalarını tedavi ettiğine yönelik bir açıklaması yok. Sanofi, sıtmayla mücadele için kullanılan Plaquenil ilacının Covid-19 hastalığını tedavi ettiğini değil ilacın salgının tedavisindeki başarısını test etmek için ulusal bir araştırma başlatacağını duyurdu.

Kamuoyuna servis edilen bu ve benzeri açıklamara itibar edilmemeli. Bu konuda tek yetkili merci olan Sağlık Bakanlığı’nın açıklama ve tavsiyelerine göre hareket edilmeli.

 

Doğru Haber Linkleri: Euronews

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir