YALAN

Sözcü'nün “Bilal Erdoğan Kolej Zincirine Ortak Oldu” Yalanı

Sözcü'nün “Bilal Erdoğan Kolej Zincirine Ortak Oldu” Yalanı
Sözcü Gazetesi 27 Kasım 2015 tarihinde resmi Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan hakkında bir tweet attı. Sözcü attığı tweette Bilal Erdoğan’ın Erdem Özel Eğitim Hizmetleri’ne bir kolej zincirine ortak olarak özel okul sahibi olduğunu iddia etti. Ancak Erdem Özel Eğitim Hizmetleri A.Ş avukatı İsrafil Kömürcü yaptığı basın duyurusunda, Bilal Erdoğan’ın söz konusu kurumun ortağı olmadığını, Bilal Erdoğan’ın yalnızca dışarıdan atanan yönetim kurulu üyesi olduğunu belirtti. İsrafil Kömürcü söz konusu kurumun %98’inin İlim Yayma Vakfı’na ve kalan %2’sinin Mustafa Tivnikli’ye ait olduğunu da ifade etti.
TEKZİP! Erdem Özel Eğitim Hiz. AŞ yönetim kurulu üyesi sayın N. Bilal ERDOĞAN, şirketin ortağı olmayıp dışarıdan atanan yönetim kurulu üyesidir. Şirketin %98 hissesi İlim Yayma Vakfı'na, kalan %2 hisse de sayın Mustafa TİVNİKLİ'YE aittir. İstanbul Ticaret Odası web sitesinde 400004 sicil numarasıyla kayıtlı müvekkil şirket hakkında doğru bilgiye ulaşılabilir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Av. İsrafil KÖMÜRCÜ
Bahsedilen kurumun avukatı İsrafil Kömürcü tarafından yapılan açıklama doğrultusunda, Sözcü’nün Bilal Erdoğan’ın bir kolej zincirine ortak olduğu iddiası doğru değildir.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir