YALAN

Besta Nuçe'nin "Mardin'de 8 Asker Öldürüldü" Yalanı

Besta Nuçe'nin "Mardin'de 8 Asker Öldürüldü" Yalanı
Haber sitesi Besta Nuçe 4 Aralık 2015 tarihinde PKK’nın Mardin’de bombalı saldırı düzenlediğini ve saldırı sonucunda 8 askerin hayatını kaybettiğini iddia eden bir haber yaptı. Ancak Hürriyet'in haberine göre Mardin’de PKK’lılar karayoluna tuzakladıkları bombayı askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumanda ile infilak ettirdi ve bir uzman çavuş yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Söz konusu olay Mardin Valiliği tarafından da teyit edildi. Valilik, yayınladığı basın duyurusunda Mardin’in Artuklu ilçesinde 02/12/2015 Çarşamba günü Bölücü Terör Örgütü mensuplarınca yerleştirilen patlayıcı maddenin, askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi esnasında kablolu düzenek ile patlatıldığını ve bu menfur saldırıda bir askerin yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olduğunu açıkladı. Mardin Valiliği’nin yapmış olduğu basın duyurusu doğrultusunda, Besta Nuçe’nin Pkk saldırısı sonucunda 8 askerin hayatını kaybettiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir