YALAN

Besta Nuçe'nin "Mardin'de 8 Asker Öldürüldü" Yalanı

Besta Nuçe'nin "Mardin'de 8 Asker Öldürüldü" Yalanı
Haber sitesi Besta Nuçe 4 Aralık 2015 tarihinde PKK’nın Mardin’de bombalı saldırı düzenlediğini ve saldırı sonucunda 8 askerin hayatını kaybettiğini iddia eden bir haber yaptı. Ancak Hürriyet'in haberine göre Mardin’de PKK’lılar karayoluna tuzakladıkları bombayı askeri aracın geçişi sırasında uzaktan kumanda ile infilak ettirdi ve bir uzman çavuş yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. Söz konusu olay Mardin Valiliği tarafından da teyit edildi. Valilik, yayınladığı basın duyurusunda Mardin’in Artuklu ilçesinde 02/12/2015 Çarşamba günü Bölücü Terör Örgütü mensuplarınca yerleştirilen patlayıcı maddenin, askeri personeli taşıyan servis aracının geçişi esnasında kablolu düzenek ile patlatıldığını ve bu menfur saldırıda bir askerin yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olduğunu açıkladı. Mardin Valiliği’nin yapmış olduğu basın duyurusu doğrultusunda, Besta Nuçe’nin Pkk saldırısı sonucunda 8 askerin hayatını kaybettiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir