YALAN

"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığı" yalanı

"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığı" yalanı

"Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında arazi aldığı" yönündeki haberler çarpıtmadan ibaret.

Peki Cumhuriyet gazetesi nasıl bir manipülasyona imza attı?

Birgün, Evrensel ve Sözcü gibi gazetelerin de aracılığıyla kamuoyu nasıl yanıltıldı?

Bahsi geçen arsa 2003 yılında Berat Albayrak'ın babası Serhat Albayrak tarafından satın alındı. Yani 2011 yılında Kanal İstanbul projesinin duyurulmasından 8 sene önce. Bu arsanın bitişiğindeki arsa da 2012 yılında sahibi tarafından satışa çıkarıldı.

Bunun üzerine Berat Albayrak, babasının arsasının bitişiğindeki arsayı satın aldı. Yani 2018 yılında Kanal İstanbul güzergâhının açıklanmasından 6 sene önce. Bitişik arsa Albayrak'ın babasına ait olduğu için arsa "fiilen tevhid" ile 2003 yılında alınan arsayla birleşti.

Ayrıca arazi üzerindeki prefabrik yapı ve köy evi de korundu. Kısaca Cumhuriyet'in servis ettiği haberde geçen arsanın Kanal İstanbul'un gündeme geldiği tarihten çok geriye dayanan bir mazisi var.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir