YALAN

Rusya'nın "Türkiye ile IŞİD Arasında Petrol Ticareti Var" Yalanı

Rusya'nın "Türkiye ile IŞİD Arasında Petrol Ticareti Var" Yalanı
2 Aralık 2015 tarihinde Rusya Savunma Bakanlığı paylaştığı haritalar ve video görüntüleri ile Türkiye’nin IŞİD ile yaptığını iddia ettiği petrol alış verişini belgelediğini belirtti. Bakanlık, Türkiye ile IŞİD arasındaki ticaretin üç ana hat üzerinden sürdürüldüğünü öne sürdü. Bu iddialar Türkiye’de de karşılık buldu. Haber sitesi Diken, aynı gün saat 16:48’de bu haberi Türkçe olarak ve haritalarla birlikte yayınladı. Haberde petrol ticareti hattının Deyr ez Zor’dan çıkış yapan tankerlerin Rakka’da üretilen petrolle birlikte aynı hattan Azez üzerinden Dörtyol ve İskenderun limanlarına vardığı dile getirildi. Ayrıca farklı diğer hattan da Batman ve Cizre ilçelerine petrol akışının sağlandığına yer verildi. Fakat Rusya Savunma Bakanlığı’nın bu iddiaları, yayınlandıktan kısa bir müddet sonra gerek ulusal gerekse uluslararası birçok kaynak tarafından yalanlandı. Öncelikle paylaşılan haritada işaret edilen güzergâhlara dikkat edildiğinde, bu bölgelerin bir kısmının IŞİD’in değil, IŞİD ile savaş halinde olan PYD’nin kontrolünde olduğu fark ediliyor. Afrin ve Haseke bu bölgelerden iki tanesi. Dolayısıyla bu harita baz alınırsa ortaya IŞİD ile PYD’nin ortak bir şekilde petrol ticareti yaptığı gibi bir durum ortaya çıkıyor. Ayrıca mevcut hat üzerinde bir adet rafineri var ve o da Haseki’de. Buradaki hattan da bir tankerin geçmesi mümkün değil. Rus kaynaklarının paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığı, paylaşılan haritanın bugünkü Suriye’yi yansıtmadığından da anlaşılıyor. Zira IŞİD’in kontrolünde olarak gösterilen yerler bugün artık Suriye’deki diğer başka güçlerin eline geçmiş bir halde. Rus yetkililer, paylaştıkları fotoğraflarda, var olduğunu iddia ettikleri hiçbir tankerin görüntüsünü paylaşmıyor. Paylaşılan fotoğraflarda sadece dorseli tırlar görülüyor ve bunlarla da petrol sevkiyatının olmadığı biliniyor. Her ne kadar Rus yetkililer petrollerin TÜPRAS’a teslim edildiğini söylese de, bilindiği gibi TÜPRAS bugün Koç Holding tarafından yönetiliyor ve Koç Holding Adalet ve Kalkınma Partisi’ne eleştirel yaklaşımlarıyla biliniyor. Bütün bunlara ilaveten, yine aynı tarihte, Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı da yaptığı açıklamada Rusya’nın paylaştığı verilerin gerçeği yansıtmadığı bilgisini verdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Julia Mason da, 2 Aralık 2015 tarihinde “Türk hükumetinin petrol kaçırmak için IŞİD’le işbirliği yaptığı iddiasını reddediyoruz. Böyle bir suçlamayı destekleyen hiçbir kanıt görmedik” açıklamasında bulundu. Bütün bu bilgiler göz önüne alındığında Rus Savunma Bakanlığı’nın iddiaları ve Diken isimli haber portalının bu iddiaları kaynak göstererek yaptığı haber gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir