YALAN

"Polis Şeyh Sait Meydanı'nda Halkın Üzerine Ateş Açtı" Yalanı

"Polis Şeyh Sait Meydanı'nda Halkın Üzerine Ateş Açtı" Yalanı
2 Aralık 2015 tarihinde, Dicle Haber Ajansı (DİHA) kaynaklı Evrensel Gazetesi “Şeyh Sait Meydanı’nda halka ateş açıldı: Bir kadın hayatını kaybetti” başlığıyla verdiği haberde, Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde sokağa çıkma yasağına karşı duran kitlenin üzerine polislerce ateş açıldığını iddia etti. Bir kadının polis barikatlarından dışarıya çıkmaya çalıştığı esnada da kafasından ve göğsünden vurularak öldürüldüğü eklendi. Ancak Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı nedeniyle oluşturulmuş kontrol noktasında bulunan görevli polis memurlarına yönelik bir kadın BTÖ mensubu tarafından silahlı saldırı düzenlendiği belirtildi. Saldırıda bir kadın polisin çelik yelek sayesinde yara almadan kurtulduğu, bir polis memurunun da sırtından yaralandığı ifade edildi. Saldırgan diğer polis memurlarına yönelmesi üzerine olay yerinde bulunan polisler tarafından öldürüldüğü belirtildi. Dolayısıyla Diha'nın haberi gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir