YALAN

Cumhuriyet'in "'Dünya Lideri'ni Karşılayan Olmadı" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "'Dünya Lideri'ni Karşılayan Olmadı" Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi’nde 30 Kasım 2015 tarihinde yer alan habere göre, Paris’teki İklim Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zirve’nin yapıldığı binaya girişi sırasında karşılanmadı. “ ‘Dünya Lideri’ ni karşılayan olmadı” başlığıyla verilen haber, Obama ve Merkel’in ise Hollande ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreti Ban Ki-mun gibi isimler tarafından karşılandığını vurguluyordu. Ancak üst düzey bir yetkiliden edindiğimiz bilgiye göre, NATO Zirveleri dahil uluslararası toplantılarda liderlerin karşılanmamasının prensip kararı geçerli olduğu belirtilmekle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a has bir durum olmadığı da eklenmiştir. Protokolde teamülün herkese eşit muamele olduğunun altını çizen yetkili, Fransa Hükümeti’nin böyle bir protokole hazırlanmadığını ve diğer liderlerin karşılanmasının da spontane geliştiği ifade etmiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantının başlamasına yakın, liderler içerideyken gecikmeli olarak toplantıya katıldığı vurgulanmıştır.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir