YALAN

Cumhuriyet'in "'Dünya Lideri'ni Karşılayan Olmadı" Çarpıtması

Cumhuriyet'in "'Dünya Lideri'ni Karşılayan Olmadı" Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi’nde 30 Kasım 2015 tarihinde yer alan habere göre, Paris’teki İklim Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zirve’nin yapıldığı binaya girişi sırasında karşılanmadı. “ ‘Dünya Lideri’ ni karşılayan olmadı” başlığıyla verilen haber, Obama ve Merkel’in ise Hollande ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreti Ban Ki-mun gibi isimler tarafından karşılandığını vurguluyordu. Ancak üst düzey bir yetkiliden edindiğimiz bilgiye göre, NATO Zirveleri dahil uluslararası toplantılarda liderlerin karşılanmamasının prensip kararı geçerli olduğu belirtilmekle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a has bir durum olmadığı da eklenmiştir. Protokolde teamülün herkese eşit muamele olduğunun altını çizen yetkili, Fransa Hükümeti’nin böyle bir protokole hazırlanmadığını ve diğer liderlerin karşılanmasının da spontane geliştiği ifade etmiştir. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantının başlamasına yakın, liderler içerideyken gecikmeli olarak toplantıya katıldığı vurgulanmıştır.

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir