YALAN

"TSK sivilleri hedef alıyor" yalanı

"TSK sivilleri hedef alıyor" yalanı

9 Ekim 2019 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye'nin güney sınırında terör koridorunun oluşmasını engellemek ve sınır güvenliğini sağlamak amacıyla Barış Pınarı Harekatı başlattı.

Harekatın akabinde yerli ve yabancı odaklarca birçok manipülatif haber servis edildi. Türkiye'nin haklı mücadelesine göle düşürmek amacıyla ortaya atılan iddialardan biri de HDP'li Mithat Sancar ait. HDP'li Sancar, Barış Pınarı Harekatı kapsamında TSK'nın sivilleri hedef aldığı iftirasıyla PKK yanlısı hesaplarca paylaşılan yalan görselleri meşrulaştırmaya çalıştı. İddiaların doğru olduğu imasında bulundu.


Milli Savunma Bakanlığı 10 Ekim 2019 tarihinde yaptığı açıklamada tüm bu asılsız iddiaları yalanladı. 

Açıklamada Barış Pınarı Harekâtının Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan “Meşru Müdafaa Hakkı” çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği belirtildi.

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir