YALAN

Sputnik’in “Fransa, Türkiye’nin Rus Uçağını Düşürmesini Kınadı” Yalanı

Sputnik’in “Fransa, Türkiye’nin Rus Uçağını Düşürmesini Kınadı” Yalanı
Sputnik International haber ajansı 27 Kasım 2015 tarihinde yaptığı bir haberde, Türkiye’nin çağrısı ile 24 Kasım 2015 tarihinde olağanüstü toplanan NATO Konseyi toplantısında, Fransa’nın düşürülen SU-24 savaş uçağı hususunda Türkiye’yi kınadığını iddia etti. Fransa'nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Baptiste Mattei ise Sputnik haber ajansında kendisi ile ilgili çıkan iddiaları yalanladı. Sputnik International haber ajansı 24 Kasım 2015 tarihinde NATO Konseyi toplantısında Büyükelçi Mattei’nin “Türkiye, Daeş’e karşı yürütülen mücadeleyi baltalıyor” dediğini ileri sürdü. Bahsedilen haber sitesi Büyükelçi Mattei’nin, Türkiye tarafından hava sahasını ihlal eden SU-24 Rus savaş uçağının düşürülmesi hakkında ise sert bir konuşma yaptığını ve Türkiye’yi kınadığını iddia etti. Ancak Sputnik’in Fransa hakkında yapmış olduğu haberin, Fransa’nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mattei tarafından resmi bir açıklama ile doğru olmadığı açıklandı. Büyükelçi Mattei, Sputnik International’da yer alan, düşürülen Rus savaş uçağı konusunda Türkiye’ye karşı ‘sert bir konuşma yaptığına’ ve “Türkiye, Daeş’e karşı yürütülen operasyonları baltalıyor” gibi bir ifade kullandığına dair yapılan haberi şaşkınlıkla karşıladığını ve söz konusu haberin uydurma olduğunu belirtti. Yaptığı basın açıklamasında, Sputnik haber ajansında kendisi ile ilgili çıkan haberi yalanlayan Büyükelçi Mattei “24 Kasım’da olağanüstü toplanan Konsey’de ben, diğer müttefik ülkeler gibi, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulundum” dedi. Bununla birlikte basın açıklamasında, çıkabilecek herhangi bir gerginliğin engellenmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Büyükelçi Mattei, Sputnik’ten kendisi hakkında çıkan yalan haberin düzeltilmesi talebinde bulunduklarını ifade etti. Sonuç olarak Sputnik International haber ajansı, Fransa’nın NATO Daimi Büyükelçisi Mattei hakkında, SU-24 Rus savaş uçağının düşürülmesi hususunda Türkiye'yi sert konuşarak kınadığı ve Türkiye’nin Daeş’e karşı yürütülen operasyonlara zarar verdiğini söylediği yönünde iddialar ileri sürmüştür. Büyükelçi Mattei de basın açıklama yaparak hakkında çıkan haberleri yalanlamıştır. Dolayısıyla Sputnik’in söz konusu iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir