YALAN

Sputnik’in “Fransa, Türkiye’nin Rus Uçağını Düşürmesini Kınadı” Yalanı

Sputnik’in “Fransa, Türkiye’nin Rus Uçağını Düşürmesini Kınadı” Yalanı
Sputnik International haber ajansı 27 Kasım 2015 tarihinde yaptığı bir haberde, Türkiye’nin çağrısı ile 24 Kasım 2015 tarihinde olağanüstü toplanan NATO Konseyi toplantısında, Fransa’nın düşürülen SU-24 savaş uçağı hususunda Türkiye’yi kınadığını iddia etti. Fransa'nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean Baptiste Mattei ise Sputnik haber ajansında kendisi ile ilgili çıkan iddiaları yalanladı. Sputnik International haber ajansı 24 Kasım 2015 tarihinde NATO Konseyi toplantısında Büyükelçi Mattei’nin “Türkiye, Daeş’e karşı yürütülen mücadeleyi baltalıyor” dediğini ileri sürdü. Bahsedilen haber sitesi Büyükelçi Mattei’nin, Türkiye tarafından hava sahasını ihlal eden SU-24 Rus savaş uçağının düşürülmesi hakkında ise sert bir konuşma yaptığını ve Türkiye’yi kınadığını iddia etti. Ancak Sputnik’in Fransa hakkında yapmış olduğu haberin, Fransa’nın NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mattei tarafından resmi bir açıklama ile doğru olmadığı açıklandı. Büyükelçi Mattei, Sputnik International’da yer alan, düşürülen Rus savaş uçağı konusunda Türkiye’ye karşı ‘sert bir konuşma yaptığına’ ve “Türkiye, Daeş’e karşı yürütülen operasyonları baltalıyor” gibi bir ifade kullandığına dair yapılan haberi şaşkınlıkla karşıladığını ve söz konusu haberin uydurma olduğunu belirtti. Yaptığı basın açıklamasında, Sputnik haber ajansında kendisi ile ilgili çıkan haberi yalanlayan Büyükelçi Mattei “24 Kasım’da olağanüstü toplanan Konsey’de ben, diğer müttefik ülkeler gibi, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulundum” dedi. Bununla birlikte basın açıklamasında, çıkabilecek herhangi bir gerginliğin engellenmesinin gerekli olduğunu vurgulayan Büyükelçi Mattei, Sputnik’ten kendisi hakkında çıkan yalan haberin düzeltilmesi talebinde bulunduklarını ifade etti. Sonuç olarak Sputnik International haber ajansı, Fransa’nın NATO Daimi Büyükelçisi Mattei hakkında, SU-24 Rus savaş uçağının düşürülmesi hususunda Türkiye'yi sert konuşarak kınadığı ve Türkiye’nin Daeş’e karşı yürütülen operasyonlara zarar verdiğini söylediği yönünde iddialar ileri sürmüştür. Büyükelçi Mattei de basın açıklama yaparak hakkında çıkan haberleri yalanlamıştır. Dolayısıyla Sputnik’in söz konusu iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir