YALAN

"ABD, Suriye'de Türkiye ile Gerçekleştirdiği Ortak Devriye'ye PKK/YPG Paçavralı Sivil Araçlarla Geldi" Yalanı

PKK/YPG paçavralı sivil araç
PKK/YPG paçavralı sivil araç

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri 8 Eylül 2019’da Fırat’ın doğusuna yönelik ilk müşterek kara devriyesini gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 6 zırhlı araç Akçakale’den sınırı geçerek 6 araçlık ABD konvoyu ile buluştu. Telabyad kırsalından güneye doğru 3 saatlik ortak bir devriye atıldı. Ancak kısa süre sonra çeşitli medya kuruluşlarında ve sosyal medyada müşterek devriyeye ilişkin birtakım iddialar ortaya atıldı. Türk askeri konvoyu ile buluşma noktasına gelen ABD askeri konvoyuna PKK/YPG paçavralarının asılı olduğu sivil araçların eşlik ettiği öne sürüldü.

Amerika Birleşik Devletleri silahlı kuvvetlerinin bölgeye PKK/YPG paçavralı sivil araçlarla geldiği iddiasıyla paylaşılan görsel, başta Amerikan haber ajansı “Associated Press” olmak üzere pek çok yabancı medya kuruluşu tarafından daha önceki tarihlerde defalarca servis edilmiş, eski bir görsel. Milli Savunma Bakanlığı da konuya ilişkin yaptığı açıklamada birleşik kara devriyesine ABD askerlerinin terör örgütü PKK/YPG bez parçaları taşıyan araçlarla geldiği iddiaları tamamen gerçek dışı olduğunu vurguladı. Paylaşılan görselin birleşik kara devriyesine ait olmadığının altını çizen Bakanlık fotoğrafın daha önce de yabancı ajanslar tarafından kullanıldığına işaret etti.

 

Doğru Haber Linkleri: MSB

Yalan Haber Linkleri: Aydınlık

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir