YALAN

"ABD, Suriye'de Türkiye ile Gerçekleştirdiği Ortak Devriye'ye PKK/YPG Paçavralı Sivil Araçlarla Geldi" Yalanı

PKK/YPG paçavralı sivil araç
PKK/YPG paçavralı sivil araç

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri 8 Eylül 2019’da Fırat’ın doğusuna yönelik ilk müşterek kara devriyesini gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 6 zırhlı araç Akçakale’den sınırı geçerek 6 araçlık ABD konvoyu ile buluştu. Telabyad kırsalından güneye doğru 3 saatlik ortak bir devriye atıldı. Ancak kısa süre sonra çeşitli medya kuruluşlarında ve sosyal medyada müşterek devriyeye ilişkin birtakım iddialar ortaya atıldı. Türk askeri konvoyu ile buluşma noktasına gelen ABD askeri konvoyuna PKK/YPG paçavralarının asılı olduğu sivil araçların eşlik ettiği öne sürüldü.

Amerika Birleşik Devletleri silahlı kuvvetlerinin bölgeye PKK/YPG paçavralı sivil araçlarla geldiği iddiasıyla paylaşılan görsel, başta Amerikan haber ajansı “Associated Press” olmak üzere pek çok yabancı medya kuruluşu tarafından daha önceki tarihlerde defalarca servis edilmiş, eski bir görsel. Milli Savunma Bakanlığı da konuya ilişkin yaptığı açıklamada birleşik kara devriyesine ABD askerlerinin terör örgütü PKK/YPG bez parçaları taşıyan araçlarla geldiği iddiaları tamamen gerçek dışı olduğunu vurguladı. Paylaşılan görselin birleşik kara devriyesine ait olmadığının altını çizen Bakanlık fotoğrafın daha önce de yabancı ajanslar tarafından kullanıldığına işaret etti.

 

Doğru Haber Linkleri: MSB

Yalan Haber Linkleri: Aydınlık

Son Yalanlar

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı
YALAN

Arpa Üreten Çiftçiler Zarara Uğratılıyor Yalanı

13 Aralık, 2021
CHP'li Ömer Fethi Gürer geçtiğimiz günlerde meclisteki bir konuşmasında çeşitli iddialara yer verdi. CHP'li Gürer, Bakan Pakdemirli'nin Meclis’teki konuşması sırasında gösterdiği “seçilmiş ürünlerde maliyet ve satış fiyatları” tablosuna ilişkin, “Bakan, arpa üreten çiftçiye maliyetinin altında bir fiyat verdiğini itiraf etmiş oldu” ifadelerine yer verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı, arpa fiyatlarının piyasa fiyatının altında kaldığı ve çiftçinin zarara uğratıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "arpa fiyatlarına" ilişkin sözlerinin çarpıtılarak farklı bir şekilde kamuoyuna yansıtıldığının görüldüğü açıkça ifade edildi. Arpa üretiminin kuraklık nedeniyle geçen yıla göre yüzde 30,7, buğday üretiminin ise yüzde 13,9 azaldığı bilgisi verilen açıklamada, "Kuraklığın da etkisiyle birim alandan elde edilen verimin düşmesi kilogram başına düşen maliyeti artırmaktadır. Arpa üretiminin dekara maliyeti, buğdaya göre daha az olmaktadır ancak bu yıl kuraklık nedeniyle dekar başına arpa verimindeki düşüş, buğdaya göre daha yüksek oranda gerçekleşmiştir. Bu nedenle 1 kilogram arpanın maliyeti, 1 kilogram buğdaya göre daha yüksek oluşmuştur." ifadelerinde bulundu.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Altındağ Belediyesi Yardım İsteğine "Eline Bez Verelim." Dedi Yalanı

13 Aralık, 2021
"Muhammed kardeşimizin ailesinin bizden bugüne kadar herhangi bir yardım ve iş talebi olmamıştır."
 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir