YALAN

"ABD, Suriye'de Türkiye ile Gerçekleştirdiği Ortak Devriye'ye PKK/YPG Paçavralı Sivil Araçlarla Geldi" Yalanı

PKK/YPG paçavralı sivil araç
PKK/YPG paçavralı sivil araç

TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri 8 Eylül 2019’da Fırat’ın doğusuna yönelik ilk müşterek kara devriyesini gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 6 zırhlı araç Akçakale’den sınırı geçerek 6 araçlık ABD konvoyu ile buluştu. Telabyad kırsalından güneye doğru 3 saatlik ortak bir devriye atıldı. Ancak kısa süre sonra çeşitli medya kuruluşlarında ve sosyal medyada müşterek devriyeye ilişkin birtakım iddialar ortaya atıldı. Türk askeri konvoyu ile buluşma noktasına gelen ABD askeri konvoyuna PKK/YPG paçavralarının asılı olduğu sivil araçların eşlik ettiği öne sürüldü.

Amerika Birleşik Devletleri silahlı kuvvetlerinin bölgeye PKK/YPG paçavralı sivil araçlarla geldiği iddiasıyla paylaşılan görsel, başta Amerikan haber ajansı “Associated Press” olmak üzere pek çok yabancı medya kuruluşu tarafından daha önceki tarihlerde defalarca servis edilmiş, eski bir görsel. Milli Savunma Bakanlığı da konuya ilişkin yaptığı açıklamada birleşik kara devriyesine ABD askerlerinin terör örgütü PKK/YPG bez parçaları taşıyan araçlarla geldiği iddiaları tamamen gerçek dışı olduğunu vurguladı. Paylaşılan görselin birleşik kara devriyesine ait olmadığının altını çizen Bakanlık fotoğrafın daha önce de yabancı ajanslar tarafından kullanıldığına işaret etti.

 

Doğru Haber Linkleri: MSB

Yalan Haber Linkleri: Aydınlık

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir