YALAN

"İBB, AK Parti Döneminde Emniyet Genel Müdürlüğüne Bedelsiz Bina Yaptı" Yalanı

Cumhuriyet gazetesi
Cumhuriyet gazetesi

9 Eylül 2019 tarihinde Cumhuriyet gazetesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönemlerde Emniyet Genel Müdürülüğü’nün taşra ve merkez teşkilatları için bedelsiz olarak birçok iş yaptığı iddia eden bir haber yaptı.  “AK Parti’nin İBB’si Emniyet Genel Müdürlüğü’ne çalışmış” başlığıyla servis edilen haberlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne karşılıksız olarak 445 milyon TL tutarında bina yaptırdığı ileri sürüldü.

Söz konusu iddialar üzerine basın açıklaması yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, merkez ve taşra teşkilat bina ihtiyaçlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bedelsiz karşılandığına dair ithamların tamamen asılsız olduğunu kaydetti. Müdürlük söz konusu işlerin kendilerine ait bir arazinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrinden doğan alacakları kapsamında yapıldığını belirtti. Protokol kapsamında sözleşmeye esas kaidelere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halihazırda protokole istinaden borcu kendilerine borçlu olduğunu izah eden Emniyet Genel Müdürlüğü kalan bedel ile merkez ve taşra teşkilatlarının taşınmaz ihtiyaçlarının karşılanacağını ifade etti.

 

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Doğru Haber Linkleri: Emniyet

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir