YALAN

"İBB, AK Parti Döneminde Emniyet Genel Müdürlüğüne Bedelsiz Bina Yaptı" Yalanı

Cumhuriyet gazetesi
Cumhuriyet gazetesi

9 Eylül 2019 tarihinde Cumhuriyet gazetesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönemlerde Emniyet Genel Müdürülüğü’nün taşra ve merkez teşkilatları için bedelsiz olarak birçok iş yaptığı iddia eden bir haber yaptı.  “AK Parti’nin İBB’si Emniyet Genel Müdürlüğü’ne çalışmış” başlığıyla servis edilen haberlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Emniyet Genel Müdürlüğü’ne karşılıksız olarak 445 milyon TL tutarında bina yaptırdığı ileri sürüldü.

Söz konusu iddialar üzerine basın açıklaması yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, merkez ve taşra teşkilat bina ihtiyaçlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bedelsiz karşılandığına dair ithamların tamamen asılsız olduğunu kaydetti. Müdürlük söz konusu işlerin kendilerine ait bir arazinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrinden doğan alacakları kapsamında yapıldığını belirtti. Protokol kapsamında sözleşmeye esas kaidelere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halihazırda protokole istinaden borcu kendilerine borçlu olduğunu izah eden Emniyet Genel Müdürlüğü kalan bedel ile merkez ve taşra teşkilatlarının taşınmaz ihtiyaçlarının karşılanacağını ifade etti.

 

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Doğru Haber Linkleri: Emniyet

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir