YALAN

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'Kanser Hastaları Günahlarının Kefaretini Ödüyor' İfadelerini Kullandı" Yalanı

Hindistan Assam Bölgesi Sağlık Bakanı Himanta Biswa Sarma
Hindistan Assam Bölgesi Sağlık Bakanı Himanta Biswa Sarma

Son günlerde sosyal medyada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kanser hastaları ile ilgili söylediği iddiasıyla birtakım ifadeler paylaşılıyor. Kimliği belli olmayan bir Twitter hesabından yapılan paylaşımda Fahrettin Koca’nın kanser hastaları hakkında "Kanser hastaları günahlarının kefaretini ödüyor" ifadelerini kullandığı iddia edildi. Söz konusu paylaşımın üzerinden sosyal medyada Sağlık Bakanı hakkında birçok yorumda bulunuldu. Bakan Koca’nın kanser hastalığına çare bulmak yerine hastalığa bahane bulduğunu iddia eden iletiler paylaşıldı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar ve verdiği beyanatlar göz önünde bulundurulduğunda böyle bir ifade kullanmadığı ortaya çıkıyor. Konuya ilişkin yapılan araştırmalar neticesinde söz konusu ifadelerin 2017 yılında Hindistan'ın Assam eyaletinin Sağlık Bakanı Himanta Biswa Sarma tarafından kullanıldığı tespit edildi. Hint Bakan Sarma 2017 yılında ülkesinde katıldığı bir etkinlikte “Kanserin kişinin geçmişteki günahlarından dolayı gelen ilahi adalet” olduğunu söylemişti. Bakan Sarma söz konusu ifadelerinden dolayı yoğun tepki görmüştü. Buradan da anlaşılacağı üzere Hint Bakan Sarma’nın 2017 yılında kullandığı ifadeler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın söylediği iddiasıyla paylaşılarak algı operasyonu yapılmıştır.

 

Doğru Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Yalan Haber Linkleri: BBC

 

 

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir