YALAN

"Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 'Kanser Hastaları Günahlarının Kefaretini Ödüyor' İfadelerini Kullandı" Yalanı

Hindistan Assam Bölgesi Sağlık Bakanı Himanta Biswa Sarma
Hindistan Assam Bölgesi Sağlık Bakanı Himanta Biswa Sarma

Son günlerde sosyal medyada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kanser hastaları ile ilgili söylediği iddiasıyla birtakım ifadeler paylaşılıyor. Kimliği belli olmayan bir Twitter hesabından yapılan paylaşımda Fahrettin Koca’nın kanser hastaları hakkında "Kanser hastaları günahlarının kefaretini ödüyor" ifadelerini kullandığı iddia edildi. Söz konusu paylaşımın üzerinden sosyal medyada Sağlık Bakanı hakkında birçok yorumda bulunuldu. Bakan Koca’nın kanser hastalığına çare bulmak yerine hastalığa bahane bulduğunu iddia eden iletiler paylaşıldı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalar ve verdiği beyanatlar göz önünde bulundurulduğunda böyle bir ifade kullanmadığı ortaya çıkıyor. Konuya ilişkin yapılan araştırmalar neticesinde söz konusu ifadelerin 2017 yılında Hindistan'ın Assam eyaletinin Sağlık Bakanı Himanta Biswa Sarma tarafından kullanıldığı tespit edildi. Hint Bakan Sarma 2017 yılında ülkesinde katıldığı bir etkinlikte “Kanserin kişinin geçmişteki günahlarından dolayı gelen ilahi adalet” olduğunu söylemişti. Bakan Sarma söz konusu ifadelerinden dolayı yoğun tepki görmüştü. Buradan da anlaşılacağı üzere Hint Bakan Sarma’nın 2017 yılında kullandığı ifadeler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın söylediği iddiasıyla paylaşılarak algı operasyonu yapılmıştır.

 

Doğru Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Yalan Haber Linkleri: BBC

 

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir