YALAN

“Ak Parti’li Üyeler Cemevi Projesini Reddetti” Yalanı

“Ak Parti’li Üyeler Cemevi Projesini Reddetti” Yalanı
20 Kasım 2015 tarihinde medyada paylaşılan haberde, Kartal Belediyesi’nin Yakacık’ta bulunan bir alan için hazırlanmış ve cemevi yapımını da kapsayan projesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Ak Partili meclis üyeleri tarafından reddedildiği iddia edildi. Haberde söz konusu meclis üyelerinin cami yapımı ile ilgili bir projeye benzer kararı vermeyecekleri ima edilirken, Ak Parti’li meclis üyelerinin projeyi onaylamaması, projenin cemevi yapımını içermesi ile ilişkilendirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Kasım 2015 tarihli Komisyon Raporu’nda, Kartal Belediyesi’nin çoğunlukla “Park Alanı”nda, kısmen de “Yapı Yasağı Sınırı” içerisinde “Yapı Yasaklı Alan” ve “Yol Alanı”nda kalan Kartal, Yakacık, 5909 ada, 187 parselin, “Park Alanı” ve Yapı Yasaklı Park Alanı” fonksiyonlarının iptal edilerek “Sosyal Kültürel Tesis Alanı”na alınmasını teklif ettiği belirtilmiştir. Bununla birlikte raporda, Tapu Sorgulama Sistemi üzerinde yapılan incelemede bahsedilen 5909 ada, 187 parselin 04.04.1990 tarihinde bağış yoluyla Kartal Belediyesi mülkiyetine geçtiği, niteliğinin ‘ilkokul’ olarak belirtildiği ifade edilmiştir. Niteliği ilkokul olarak belirlenen bağış arazisine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ak Parti’li meclis üyeleri tarafından cemevi yapımı içerdiğinden Alevi vatandaşlara yönelik bir art niyetle reddedildiği iddia edilmişti. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 19 Kasım 2015 tarihli komisyon raporları incelendiğinde, Kartal Belediyesi’nin Yakacık Mahallesi’nde 5909 ada, 187 parsele ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği projesinin, cemevi yapımını içermesi sebebiyle değil, imar planı değişikliğinin asıl imar planı ve daha geniş kapsamlı imar planı bütünlüğünü bozucu, park alanı miktarını azaltıcı, yapı ve trafik yoğunluğunu artırıcı nitelikte olması nedeniyle uygun görülmediği anlaşılmaktadır. Ayrıca söz konusu Komisyon Raporu’nda 1/1000 ölçekli teklif plan değişikliğinin, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 26.2. maddesine ve Tip İmar Yönetmeliği’nin 14.2.c. maddesine aykırı nitelik taşıdığı da belirtilmiştir. Sonuç olarak, Kartal Belediyesi’nin Yakacık’ta bulunan 5909 ada, 187 parsele ilişkin teklif ettiği Uygulama İmar Planı Değişikliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi komisyonu tarafından söz konusu değişiklik, asıl imar planı ve daha geniş kapsamlı imar planı bütünlüğünü bozucu, Park Alanı miktarını azaltıcı, yapı ve trafik yoğunluğunu artırıcı nitelikte olması sebebiyle reddedilmiştir. Dolayısıyla projenin cemevi yapımını içerdiği gerekçesiyle reddedildiği iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir