YALAN

"Suriyeliler Saraçhane'de Miting Yaptı" Yalanı

"Suriyeliler Saraçhane'de Miting Yaptı" Yalanı

İstanbul Valiliği 22 Temmuz tarihinde başka şehirlerde kayıtlı olduğu halde İstanbul’da bulunan Suriyelilerin kayıtlı oldukları şehirlere dönmeleri için bir uygulama başlatılacağını duyurdu. Söz konusu açıklamayı protesto etmek amacıyla 27 Temmuz tarihinde Saraçhane meydanında bir miting düzenlendi. Sosyal medya üzerinden mitingi Suriyelilerin düzenlediğine dair çeşitli iddialar servis edildi.

Suriyelilerin Saraçhane meydanında miting düzenlediği iddiaları doğru değil. Söz konusu miting ÖZGÜR-DER ve MAZLUMDER, Mülteci Hakları Derneği ve Hukukçular Derneği tarafından organize edildi. Miting sırasındaki basın açıklaması da dernek temsilcileri tarafından yapıldı. Bahsi geçen mitingin Suriyelilerle herhangi bir alakası yok.

Doğru Haber Linkleri: Twitter

Yalan Haber Linkleri: Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir