YALAN

"Uygur Türkleri Sınır Dışı Ediliyor" Yalanı

Karar gazetesinin sosyal medya paylaşımı
Karar gazetesinin sosyal medya paylaşımı

Karar gazetesi 28 Temmuz tarihinde “Ölüme Deport” başlığıyla bir haber paylaştı. Haberde Türkiye’ye sığınan Uygur Türklerinin Çin baskısı altında olan ülkelerine geri gönderileceği iddia edildi. Uygurlu bir sığınmacıya gönderilen belgelerin kanıt olarak sunulduğu haberde ikametgâh belgesi alamayan şahsın ülkesine gönderileceği ve bunun içinde 10 gün süre verildiği ileri sürülüyor. Örnekten yola çıkarak birçok Uygur Türk’ünün aynı durumda olduğu ver ölüme gönderildiği iddia ediliyor.

Göç İdaresi söz konusu haberde geçen iddiaların doğru olmadığını belirten bir açıklama yayınladı. İdare yaptığı açıklamada söz konusu Uygur Türkü şahsın uzun dönem ikametgâh başvurusunun reddedildiğini ve bununda sınır dışı edileceği anlamına gelmediği belirtti. Yürütülmesi gereken prosedürün Uygur Türkü şahsa izah edildiğini belirten Göç İdaresi, şahıs hakkında herhangi bir sınır dışı kararının bulunmadığını ve şahsın özgürce ülkemizde yaşadığı bildirdi. Göç İdaresi şimdiye kadar ölüm ya da işkence tehditi bulunan hiç kimsenin sınır dışı edilmediğini bundan sonra da edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Yalan Haber Linkleri: Karar

Doğru Haber Linkleri: Göç İdaresi

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir