YALAN

"Uygur Türkleri Sınır Dışı Ediliyor" Yalanı

Karar gazetesinin sosyal medya paylaşımı
Karar gazetesinin sosyal medya paylaşımı

Karar gazetesi 28 Temmuz tarihinde “Ölüme Deport” başlığıyla bir haber paylaştı. Haberde Türkiye’ye sığınan Uygur Türklerinin Çin baskısı altında olan ülkelerine geri gönderileceği iddia edildi. Uygurlu bir sığınmacıya gönderilen belgelerin kanıt olarak sunulduğu haberde ikametgâh belgesi alamayan şahsın ülkesine gönderileceği ve bunun içinde 10 gün süre verildiği ileri sürülüyor. Örnekten yola çıkarak birçok Uygur Türk’ünün aynı durumda olduğu ver ölüme gönderildiği iddia ediliyor.

Göç İdaresi söz konusu haberde geçen iddiaların doğru olmadığını belirten bir açıklama yayınladı. İdare yaptığı açıklamada söz konusu Uygur Türkü şahsın uzun dönem ikametgâh başvurusunun reddedildiğini ve bununda sınır dışı edileceği anlamına gelmediği belirtti. Yürütülmesi gereken prosedürün Uygur Türkü şahsa izah edildiğini belirten Göç İdaresi, şahıs hakkında herhangi bir sınır dışı kararının bulunmadığını ve şahsın özgürce ülkemizde yaşadığı bildirdi. Göç İdaresi şimdiye kadar ölüm ya da işkence tehditi bulunan hiç kimsenin sınır dışı edilmediğini bundan sonra da edilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Yalan Haber Linkleri: Karar

Doğru Haber Linkleri: Göç İdaresi

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir