YALAN

“Erdoğan, 'Kısa Süreli Sınır İhlali Saldırı Nedeni Olamaz' Demişti” Çarpıtması

“Erdoğan, 'Kısa Süreli Sınır İhlali Saldırı Nedeni Olamaz' Demişti” Çarpıtması
24 Kasım 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağının vurulduğu açıklandı.Kısa süre içerisinde vurulanın Rusya’ya ait bir Su-24 saldırı uçağı olduğu ortaya çıktı.Yayınlanan radar izi ve uyarı kayıtları uçağın, Türk hava sahasını 5 dakika süresince 10 kez uyarılmasına rağmen terk etmediği ve sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F16’lar tarafından havada vurulduğunu ortaya koydu. Cumhuriyet Gazetesi bahsedilen olayı da referans göstererek, 25 Kasım 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bir haber yaptı. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Türkiye’ye ait RF-4E Phantom tipi keşif uçağının Suriye Hava Kuvvetleri tarafından 22 Haziran 2012’de düşürülmesi ve Erdoğan'ın bu olayla ilgili yorumu konu edildi. Erdoğan’ın uçağın düşürülmesi hakkında BBC’ye “Kısa süreli sınır ihlali hiçbir zaman saldırı nedeni olamaz” dediği belirtilerek, söylediklerine tutarsızlık atfedildi. Oysa ki F4 tipi Türk keşif uçağının düşürülmesi ile 24 Kasım 2015’te silahlı Rus SU-24’ünün düşürülmesi olayları incelendiğinde görülmektedir ki uçakların nitelikleri, olayların akışı ve uyarılma prosedürleriyle yukarıdaki iki olay birbirinden farklılık arz etmektedir. 22 Haziran 2012 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait RF-4E Phantom keşif uçağı tek başına, silahsız ve tanıtma sistemleri açık bir şekilde, mevcut ve yeni radar sistemlerini test etmek maksadıyla keşif uçuşu yaptığı sırada Suriye hava sahasına girmiştir. Hava sahası ihlalini fark eden Türk radar üsleri, söz konusu keşif uçağını uyarmıştır. Kısa süre içerisinde de Türk keşif uçağı, Suriye Hava Kuvvetleri tarafından herhangi bir uyarı yapılmadan vurulmuştur. Suriye’nin 8 mil açığına düşen uçağın enkazına daha sonra ulaşılmıştır. 24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait SU-24M tipideki mühimmat yüklü savaş uçağı en az 2 kez Türkiye hava sahasını ihlal etmiştir. Hava sahası ihlalinin gerçekleştiği 5 dakika boyunca, söz konusu Rus uçağı, Türk Hava Kuvvetleri tarafından 10 kez uyarılmasına rağmen hava sahası ihlaline devam etmiştir. Uyarıların dikkate alınmaması üzerine Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F16’lar Türk hava sahasını ihlal eden SU-24M tipindeki silahlı Rus uçağını vurmuştur. Bu esnada uçakta bulunan 2 pilot otomatik paraşütle iniş gerçekleştirmişlerdir. Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi’nin, Erdoğan’ın 2012’de BBC’ye söylediklerine tutarsızlık atfederek uçakların nitelikleri, olayların akışı ve uyarılma prosedürleri açısından birbirinden farklılıklarını dikkate almadan yaptığı bu karşılaştırma çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir