YALAN

“Erdoğan, 'Kısa Süreli Sınır İhlali Saldırı Nedeni Olamaz' Demişti” Çarpıtması

“Erdoğan, 'Kısa Süreli Sınır İhlali Saldırı Nedeni Olamaz' Demişti” Çarpıtması
24 Kasım 2015 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisi'nden, Türkiye’nin hava sahasını ihlal eden bir savaş uçağının vurulduğu açıklandı.Kısa süre içerisinde vurulanın Rusya’ya ait bir Su-24 saldırı uçağı olduğu ortaya çıktı.Yayınlanan radar izi ve uyarı kayıtları uçağın, Türk hava sahasını 5 dakika süresince 10 kez uyarılmasına rağmen terk etmediği ve sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait F16’lar tarafından havada vurulduğunu ortaya koydu. Cumhuriyet Gazetesi bahsedilen olayı da referans göstererek, 25 Kasım 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili bir haber yaptı. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Türkiye’ye ait RF-4E Phantom tipi keşif uçağının Suriye Hava Kuvvetleri tarafından 22 Haziran 2012’de düşürülmesi ve Erdoğan'ın bu olayla ilgili yorumu konu edildi. Erdoğan’ın uçağın düşürülmesi hakkında BBC’ye “Kısa süreli sınır ihlali hiçbir zaman saldırı nedeni olamaz” dediği belirtilerek, söylediklerine tutarsızlık atfedildi. Oysa ki F4 tipi Türk keşif uçağının düşürülmesi ile 24 Kasım 2015’te silahlı Rus SU-24’ünün düşürülmesi olayları incelendiğinde görülmektedir ki uçakların nitelikleri, olayların akışı ve uyarılma prosedürleriyle yukarıdaki iki olay birbirinden farklılık arz etmektedir. 22 Haziran 2012 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait RF-4E Phantom keşif uçağı tek başına, silahsız ve tanıtma sistemleri açık bir şekilde, mevcut ve yeni radar sistemlerini test etmek maksadıyla keşif uçuşu yaptığı sırada Suriye hava sahasına girmiştir. Hava sahası ihlalini fark eden Türk radar üsleri, söz konusu keşif uçağını uyarmıştır. Kısa süre içerisinde de Türk keşif uçağı, Suriye Hava Kuvvetleri tarafından herhangi bir uyarı yapılmadan vurulmuştur. Suriye’nin 8 mil açığına düşen uçağın enkazına daha sonra ulaşılmıştır. 24 Kasım 2015 tarihinde Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait SU-24M tipideki mühimmat yüklü savaş uçağı en az 2 kez Türkiye hava sahasını ihlal etmiştir. Hava sahası ihlalinin gerçekleştiği 5 dakika boyunca, söz konusu Rus uçağı, Türk Hava Kuvvetleri tarafından 10 kez uyarılmasına rağmen hava sahası ihlaline devam etmiştir. Uyarıların dikkate alınmaması üzerine Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı F16’lar Türk hava sahasını ihlal eden SU-24M tipindeki silahlı Rus uçağını vurmuştur. Bu esnada uçakta bulunan 2 pilot otomatik paraşütle iniş gerçekleştirmişlerdir. Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi’nin, Erdoğan’ın 2012’de BBC’ye söylediklerine tutarsızlık atfederek uçakların nitelikleri, olayların akışı ve uyarılma prosedürleri açısından birbirinden farklılıklarını dikkate almadan yaptığı bu karşılaştırma çarpıtmadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir