YALAN

"ABD Heyeti ile G-20 Zirvesi'nde Toplantı Yapan Türk Heyeti Not Tutmadı" Yalanı

Gazeteci İsmail Saymaz
Gazeteci İsmail Saymaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet 26 Haziran 2019 tarihinde G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Japonya’nın Osaka kentine gitti. G-20 Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump 29 Haziran tarihinde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Türk ve Amerikalı ekipler de hazır bulundu. Görüşme sırasında çekilen bir fotoğraf üzerinden birtakım iddialar gündeme getirildi. ABD ve Türk heyetinin görüştüğü sırada ABD’li yetkililerin not tutarken Türk yetkililerin ise not tutmadığı iddia edildi.

 

Türk ve Amerikalı heyetlerin Osaka’da gerçekleştirdiği toplantıya dair görüntüler incelendiğinde söz konusu iddiaların ucuz bir algı operasyonundan ibaret olduğu ortaya çıkıyor. Toplantı fotoğraflarında Türk ve Amerikalı heyetlerin ilgili konularda not aldığı açıkça görülüyor.

 

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Doğru Haber Linkleri: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir