YALAN

"ABD Heyeti ile G-20 Zirvesi'nde Toplantı Yapan Türk Heyeti Not Tutmadı" Yalanı

Gazeteci İsmail Saymaz
Gazeteci İsmail Saymaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet 26 Haziran 2019 tarihinde G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Japonya’nın Osaka kentine gitti. G-20 Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump 29 Haziran tarihinde bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Türk ve Amerikalı ekipler de hazır bulundu. Görüşme sırasında çekilen bir fotoğraf üzerinden birtakım iddialar gündeme getirildi. ABD ve Türk heyetinin görüştüğü sırada ABD’li yetkililerin not tutarken Türk yetkililerin ise not tutmadığı iddia edildi.

 

Türk ve Amerikalı heyetlerin Osaka’da gerçekleştirdiği toplantıya dair görüntüler incelendiğinde söz konusu iddiaların ucuz bir algı operasyonundan ibaret olduğu ortaya çıkıyor. Toplantı fotoğraflarında Türk ve Amerikalı heyetlerin ilgili konularda not aldığı açıkça görülüyor.

 

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Doğru Haber Linkleri: Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir