YALAN

Kılıçdaroğlu'nun "OECD Verilerine Göre Türkiye Eğitimde Son Sırada" Çarpıtması

Kılıçdaroğlu'nun "OECD Verilerine Göre Türkiye Eğitimde Son Sırada" Çarpıtması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 30 Eylül 2015 tarihinde Ankara’da partisinin seçim bildirgesini açıkladığı konuşmasında Türkiye’de sürekli politikanın değiştiği eğitim sisteminin sorunlu olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, ayrıca “Gençlerimize iyi eğitim vermiyoruz. OECD PISA sonuçlarına göre bizim çocuklarımız matematik, okuma becerisi ve fen alanlarında en sonlarda.” dedi. Ancak PISA değerlendirmesinde 2003-2012 yılları arası Türkiye’nin eğitim performansına bakıldığında sürekli bir iyileşme gözleniyor. Ayrıca son yayınlanan PISA raporunda Türkiye 65 ülke arasında 43. sırada bulunuyor. OECD’nin öğrenci değerlendirme programı olan PISA 2000 yılından beri üç yılda bir 15 yaşındaki öğrencileri okuma, matematik ve bilim alanlarında test ediyor. PISA değerlendirmesi OECD üyesi olmayan ülkelerin de katılımıyla 65 ülkede uygulanıyor. Türkiye de 2003 yılından beri bu programa katılıyor. Son olarak 2012 yılının genel değerlendirmesinde Türkiye okumada 42., matematikte 44., bilimde 43. sırada bulunuyor. Sadece OECD üyeleri arasında sıralama yapıldığında ise Türkiye 34 OECD ülkesi arasında okumada 31., matematikte 32., bilim alanında 31. sırada bulunuyor. Ayrıca Türkiye’nin puanlarının 2003-2012 yıllarındaki değişimine bakıldığında sürekli bir artış görülüyor:

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir