YALAN

"Türkiye KKTC'nin Suyunu Kesti" Yalanı

"Türkiye KKTC'nin Suyunu Kesti" Yalanı
20 Kasım 2015 tarihinde, Rotahaber başta olmak üzere, pek çok haber sitesi ve gazete de Anamur-Kuzey Kıbrıs Su Temin Projesi’nin Ankara ile Lefkoşa arasında krize neden olduğu haberi yer aldı. Haberde, KKTC Hükümeti’nin Mersin Anamur’dan gönderilen suyun yönetilmesi konusunda Türkiye’nin “özelleştirme” önerisini kabul etmeyerek belediyelerin yetkilendirilmesi konusunda ısrar etmesi Türkiye’nin su akışını durdurmasına neden oldu ifadesi de yer aldı. Ancak aynı gün içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Su Temin Proje’sinin durdurularak, KKTC’ye giden suyun kesildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı, bu işlemin baraj gövdesinin güvenliğini temin etmek amacıyla rutin olarak yapılan test amaçlı bir işlem olduğunu ifade etti.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir