YALAN

Tahir Elçi’nin “Selamet Yeşilmen Şarapnel Değil, Hızlı Giden Mermi ile Vuruldu” Yalanı

Tahir Elçi’nin “Selamet Yeşilmen Şarapnel Değil, Hızlı Giden Mermi ile Vuruldu” Yalanı
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Nusaybin’de öldürülen Selamet Yeşilmen’in keskin nişancılar tarafından kullanılan, mermisi normalden daha hızlı giden ve vücutta parçalanan bir silahla vurulduğunu iddia etti. Özel bir suikast mermisi olduğunu söylediği bu mühimmatın vücudun içinde dağılarak parçalandığını, kırıklı ve çoklu organ yaralanmasına sebebiyet verdiğini ileri sürdü. Nusaybin Kaymakamlığı daha önce yapmış olduğu basın açıklamasında, Selamet Yeşilmen’in şarapnel parçaları sebebiyle yaralandığının tespit edildiğini belirtmişti. Bununla birlikte Kaymakamlık, güvenlik unsurlarınca olayın vuku bulduğu bölgede herhangi bir operasyon yapılmadığını ve o bölgede herhangi bir güvenlik unsuru da bulunmadığını ifade etmişti. Selamet Yeşilmen’in ölümü ile ilgili Oda TV’den Müyesser Yıldız isimli gazeteci Orhan Miroğlu ile yaptığı görüşmeyi internet sitesinde yayınladı. Müyesser Yıldız’ın haberine göre, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin iddialarının aksine Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Selamet Yeşilmen’in oğlunun KCK militanı olduğunu, oğlunun evde bomba düzeneği hazırlarken patlama gerçekleştiğini ve annenin patlama sonucu öldüğünü ifade etti. Orhan Miroğlu Selamet Yeşilmen’in oğlunun patlamada ağır yaralandığını ve kendisinin Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğünü de ekledi. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan otopsi işlemleri sonucuna göre Selamet Yeşilmen’in vücuduna isabet eden metal parçalarına bağlı kemik kırığı ve iç organ yaralanması sonucu öldüğü belirtilmişti. Ayrıca bahsedilen raporda Selamet Yeşilmen’in alnında, kafatasında, çenesinde, uyluk ve bacaklarında çok sayıda yara ve sıyrıklar tespit edildiği de ifade edilmişti. Otopsi raporunda tespit edilen yara ve sıyrıkların vücudunun farklı bölgelerinde olması (örneğin çenede ve kaval kemiğinde), bu yara ve sıyrıkların Tahir Elçi’nin iddiasında yer alan mermi tarafından olamayacağını göstermektedir. Vücudun içinde parçalanarak dağılan bu merminin aynı anda hem çene hem de kaval kemiği bölgesine dağıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Sonuç olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, Selamet Yeşilmen’in keskin nişancılar tarafından mermisi normalden hızlı giden ve vücutta parçalanan bir silah ile vurulduğu iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir