YALAN

Tahir Elçi’nin “Selamet Yeşilmen Şarapnel Değil, Hızlı Giden Mermi ile Vuruldu” Yalanı

Tahir Elçi’nin “Selamet Yeşilmen Şarapnel Değil, Hızlı Giden Mermi ile Vuruldu” Yalanı
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Nusaybin’de öldürülen Selamet Yeşilmen’in keskin nişancılar tarafından kullanılan, mermisi normalden daha hızlı giden ve vücutta parçalanan bir silahla vurulduğunu iddia etti. Özel bir suikast mermisi olduğunu söylediği bu mühimmatın vücudun içinde dağılarak parçalandığını, kırıklı ve çoklu organ yaralanmasına sebebiyet verdiğini ileri sürdü. Nusaybin Kaymakamlığı daha önce yapmış olduğu basın açıklamasında, Selamet Yeşilmen’in şarapnel parçaları sebebiyle yaralandığının tespit edildiğini belirtmişti. Bununla birlikte Kaymakamlık, güvenlik unsurlarınca olayın vuku bulduğu bölgede herhangi bir operasyon yapılmadığını ve o bölgede herhangi bir güvenlik unsuru da bulunmadığını ifade etmişti. Selamet Yeşilmen’in ölümü ile ilgili Oda TV’den Müyesser Yıldız isimli gazeteci Orhan Miroğlu ile yaptığı görüşmeyi internet sitesinde yayınladı. Müyesser Yıldız’ın haberine göre, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin iddialarının aksine Ak Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Selamet Yeşilmen’in oğlunun KCK militanı olduğunu, oğlunun evde bomba düzeneği hazırlarken patlama gerçekleştiğini ve annenin patlama sonucu öldüğünü ifade etti. Orhan Miroğlu Selamet Yeşilmen’in oğlunun patlamada ağır yaralandığını ve kendisinin Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğünü de ekledi. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan otopsi işlemleri sonucuna göre Selamet Yeşilmen’in vücuduna isabet eden metal parçalarına bağlı kemik kırığı ve iç organ yaralanması sonucu öldüğü belirtilmişti. Ayrıca bahsedilen raporda Selamet Yeşilmen’in alnında, kafatasında, çenesinde, uyluk ve bacaklarında çok sayıda yara ve sıyrıklar tespit edildiği de ifade edilmişti. Otopsi raporunda tespit edilen yara ve sıyrıkların vücudunun farklı bölgelerinde olması (örneğin çenede ve kaval kemiğinde), bu yara ve sıyrıkların Tahir Elçi’nin iddiasında yer alan mermi tarafından olamayacağını göstermektedir. Vücudun içinde parçalanarak dağılan bu merminin aynı anda hem çene hem de kaval kemiği bölgesine dağıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Sonuç olarak Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin, Selamet Yeşilmen’in keskin nişancılar tarafından mermisi normalden hızlı giden ve vücutta parçalanan bir silah ile vurulduğu iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

"Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul Projesi'ni Desteklemedi ve Davalık Oldu" Yalanı
YALAN

"Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul Projesi'ni Desteklemedi ve Davalık Oldu" Yalanı

16 Kasım, 2020
"Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul Projesi'ni Desteklemedi ve Davalık Oldu" Yalanı
"Sığınacak Yerimiz Kalmadı" Yalanı
YALAN

"Sığınacak Yerimiz Kalmadı" Yalanı

16 Kasım, 2020
AFAD, "Toplanma Alanları Hakkında Basın Açıklaması" başlığıyla 15.11.2020 tarihli duyurusunda sosyal medyadaki haberleri yalanladı.
hakan atilla
YALAN

Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla İstifa Etti Yalanı

10 Kasım, 2020
Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla'nın istifa ettiğine yönelik iddialar yalan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir