YALAN

"Yıldız Sarayı Erdoğan'a Tahsis Edildi" Çarpıtması

"Yıldız Sarayı Erdoğan'a Tahsis Edildi" Çarpıtması
17 Kasım 2015 tarihinde, Sendika7.Org sitesinde Yıldız Sarayı’nın restorasyonu ile ilgili Hürriyet gazetesi kaynaklı haber “Yıldız Sarayı Erdoğan’a verildi, 49 milyonluk bütçe ayrıldı” başlığıyla verildi. Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi olarak kullanılması planlanan saray için “Erdoğan GözKoydu” ifadeleri dikkat çekerken, restorasyon için 49 milyon TL’Lik bütçe ayrıldığı da vurgulandı. Ancak uzun zamandır restorasyonu gündemde olan Yıldız Sarayı’nın 2011 senesinde Habertürk Gazetesi’nde yer alan haberinde restorasyon çalışmaları için 11.5 milyon TL’lik bütçe ayrıldığı belirtilmişti. Sarayın belli bölümlerinin restorasyona alındığı ve iki yıl sürecek bir çalışma yapıldığı ifade ediliyordu. Tarihinde ilk kez kapsamlı bir restorasyona tabi tutulacak olan sarayın oldukça virane ve perişan bir görüntüde olduğunun da altı çizilmişti. Sendika7.Org’un Hürriyet gazetesini referans olarak gösterdiği haberde de bir diğer restorasyon çalışmalarının 2013 senesinde başladığı, bunların sarayın hangi bölümlerini kapsadığı ve ayrılan bütçenin miktarı tek tek belirtilmişti. Bununla birlikte bu yıl başlayan restorasyon çalışmalarının da sarayın başka bölümlerinde uygulanacağı vurgulandı. Restorasyon çalışmalarının Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak kullanılmaya karar verilmesinden çok önce başladığını göz önüne aldığımızda, Sendika7.Org haber sitesinin restorasyonun Erdoğan için yapıldığı algısını oluşturmaya çalıştığı haberde tamamen çarpıtma söz konusudur.

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir