YALAN

"Yıldız Sarayı Erdoğan'a Tahsis Edildi" Çarpıtması

"Yıldız Sarayı Erdoğan'a Tahsis Edildi" Çarpıtması
17 Kasım 2015 tarihinde, Sendika7.Org sitesinde Yıldız Sarayı’nın restorasyonu ile ilgili Hürriyet gazetesi kaynaklı haber “Yıldız Sarayı Erdoğan’a verildi, 49 milyonluk bütçe ayrıldı” başlığıyla verildi. Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi olarak kullanılması planlanan saray için “Erdoğan GözKoydu” ifadeleri dikkat çekerken, restorasyon için 49 milyon TL’Lik bütçe ayrıldığı da vurgulandı. Ancak uzun zamandır restorasyonu gündemde olan Yıldız Sarayı’nın 2011 senesinde Habertürk Gazetesi’nde yer alan haberinde restorasyon çalışmaları için 11.5 milyon TL’lik bütçe ayrıldığı belirtilmişti. Sarayın belli bölümlerinin restorasyona alındığı ve iki yıl sürecek bir çalışma yapıldığı ifade ediliyordu. Tarihinde ilk kez kapsamlı bir restorasyona tabi tutulacak olan sarayın oldukça virane ve perişan bir görüntüde olduğunun da altı çizilmişti. Sendika7.Org’un Hürriyet gazetesini referans olarak gösterdiği haberde de bir diğer restorasyon çalışmalarının 2013 senesinde başladığı, bunların sarayın hangi bölümlerini kapsadığı ve ayrılan bütçenin miktarı tek tek belirtilmişti. Bununla birlikte bu yıl başlayan restorasyon çalışmalarının da sarayın başka bölümlerinde uygulanacağı vurgulandı. Restorasyon çalışmalarının Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak kullanılmaya karar verilmesinden çok önce başladığını göz önüne aldığımızda, Sendika7.Org haber sitesinin restorasyonun Erdoğan için yapıldığı algısını oluşturmaya çalıştığı haberde tamamen çarpıtma söz konusudur.

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir