YALAN

"Yıldız Sarayı Erdoğan'a Tahsis Edildi" Çarpıtması

"Yıldız Sarayı Erdoğan'a Tahsis Edildi" Çarpıtması
17 Kasım 2015 tarihinde, Sendika7.Org sitesinde Yıldız Sarayı’nın restorasyonu ile ilgili Hürriyet gazetesi kaynaklı haber “Yıldız Sarayı Erdoğan’a verildi, 49 milyonluk bütçe ayrıldı” başlığıyla verildi. Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi olarak kullanılması planlanan saray için “Erdoğan GözKoydu” ifadeleri dikkat çekerken, restorasyon için 49 milyon TL’Lik bütçe ayrıldığı da vurgulandı. Ancak uzun zamandır restorasyonu gündemde olan Yıldız Sarayı’nın 2011 senesinde Habertürk Gazetesi’nde yer alan haberinde restorasyon çalışmaları için 11.5 milyon TL’lik bütçe ayrıldığı belirtilmişti. Sarayın belli bölümlerinin restorasyona alındığı ve iki yıl sürecek bir çalışma yapıldığı ifade ediliyordu. Tarihinde ilk kez kapsamlı bir restorasyona tabi tutulacak olan sarayın oldukça virane ve perişan bir görüntüde olduğunun da altı çizilmişti. Sendika7.Org’un Hürriyet gazetesini referans olarak gösterdiği haberde de bir diğer restorasyon çalışmalarının 2013 senesinde başladığı, bunların sarayın hangi bölümlerini kapsadığı ve ayrılan bütçenin miktarı tek tek belirtilmişti. Bununla birlikte bu yıl başlayan restorasyon çalışmalarının da sarayın başka bölümlerinde uygulanacağı vurgulandı. Restorasyon çalışmalarının Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olarak kullanılmaya karar verilmesinden çok önce başladığını göz önüne aldığımızda, Sendika7.Org haber sitesinin restorasyonun Erdoğan için yapıldığı algısını oluşturmaya çalıştığı haberde tamamen çarpıtma söz konusudur.

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir