YALAN

Agos'un “Artık Beşiktaş’ın Aşiti Sokağı Var” Çarpıtması

Agos'un “Artık Beşiktaş’ın Aşiti Sokağı Var” Çarpıtması
Agos Gazetesi 16.11.2015 tarihli “Artık Beşiktaş’ın Aşiti sokağı Var” başlıklı haberinde Beşiktaş’ın Dikilitaş semtinde bulunan Barış Sokağı’na Kürtçe “Barış” anlamına gelen “Aşiti” kelimesinin de eklendiğini iddia etti. Fakat konu ile ilgili olarak yaptığımız araştırma, gerek olayla alâkalı Beşiktaş Belediye yetkililerinin, gerekse Agos Gazetesi’nin, bu isim değişikliğini bir oldubitti şeklinde sunmaya çalıştıkları ortaya çıktı. İsim değişikliği ile ilgili İlçe Meclisi'nde alınan kararların İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanması gerekiyor. Ancak Beşiktaş İlçe Meclisi tarafından sokak ismi değişikliği ile ilgili alınan karar İl Meclisi'nde adres kargaşasına sebep olacağından onaylanmamıştır. Ayrıca İl Meclisi yetkililerinden aldığımız bilgiye göre sokak ismi değişikliği ancak aynı semtte mükerrer isim olması durumunda uygulanmaktadır. Dolayısıyla resmi olarak Beşiktaş'taki sokak ismi zaten değiştirilmemiştir. Buna rağmen Beşiktaş Belediyesi, il meclisinin onayı olmaksızın tabelayı değiştirmiştir. Provokasyona açık ve kanunsuz olan bu değişikliğin önüne geçmek adına, Beşiktaş Belediyesi’nin astığı sokak tabelasının eski haline döndürülmesi için belediyeye bir süre verildiği, bu süre içinde kaldırılmazsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerince kaldırılacağı açıklanmıştır. Agos'un Beşiktaş'taki sokak adının değiştiği haberi doğru değil, bir çarpıtmadan ibarettir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir