YALAN

Agos'un “Artık Beşiktaş’ın Aşiti Sokağı Var” Çarpıtması

Agos'un “Artık Beşiktaş’ın Aşiti Sokağı Var” Çarpıtması
Agos Gazetesi 16.11.2015 tarihli “Artık Beşiktaş’ın Aşiti sokağı Var” başlıklı haberinde Beşiktaş’ın Dikilitaş semtinde bulunan Barış Sokağı’na Kürtçe “Barış” anlamına gelen “Aşiti” kelimesinin de eklendiğini iddia etti. Fakat konu ile ilgili olarak yaptığımız araştırma, gerek olayla alâkalı Beşiktaş Belediye yetkililerinin, gerekse Agos Gazetesi’nin, bu isim değişikliğini bir oldubitti şeklinde sunmaya çalıştıkları ortaya çıktı. İsim değişikliği ile ilgili İlçe Meclisi'nde alınan kararların İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylanması gerekiyor. Ancak Beşiktaş İlçe Meclisi tarafından sokak ismi değişikliği ile ilgili alınan karar İl Meclisi'nde adres kargaşasına sebep olacağından onaylanmamıştır. Ayrıca İl Meclisi yetkililerinden aldığımız bilgiye göre sokak ismi değişikliği ancak aynı semtte mükerrer isim olması durumunda uygulanmaktadır. Dolayısıyla resmi olarak Beşiktaş'taki sokak ismi zaten değiştirilmemiştir. Buna rağmen Beşiktaş Belediyesi, il meclisinin onayı olmaksızın tabelayı değiştirmiştir. Provokasyona açık ve kanunsuz olan bu değişikliğin önüne geçmek adına, Beşiktaş Belediyesi’nin astığı sokak tabelasının eski haline döndürülmesi için belediyeye bir süre verildiği, bu süre içinde kaldırılmazsa İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerince kaldırılacağı açıklanmıştır. Agos'un Beşiktaş'taki sokak adının değiştiği haberi doğru değil, bir çarpıtmadan ibarettir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir