YALAN

Sözcü'nün "Benzin Fiyatlarına Zam Geliyor" Yalanı

Akaryakıt Satışı (Temsili)
Akaryakıt Satışı (Temsili)

25 Mart 2019 tarihinde Sözcü ve Sputnik gazeteleri gece yarısı itibarıyla benzin fiyatlarına zam geleceğine yönelik haberler servis etti. Pompa fiyatına 17 kuruş olarak yansıyacağı iddia edilen benzin zammının brent petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki hareketlilikten kaynakladığı ileri sürüldü.

Konuya ilişkin açıklama yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, 25 Mart 2019 tarihi itibarıyla benzine zam yapılacağına yönelik haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Mustafa Yılmaz söz konusu haberlerin seçim öncesi manipülasyon yapmak amacıyla servis edildiğini bildirdi. Manipülatif haberlerin hem ülke ekonomimizi hem de milletimizin moralini olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çeken bu tip haberlere itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Doğru Haber Linkleri: Akşam

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Sputnik

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir