YALAN

Sözcü'nün "Benzin Fiyatlarına Zam Geliyor" Yalanı

Akaryakıt Satışı (Temsili)
Akaryakıt Satışı (Temsili)

25 Mart 2019 tarihinde Sözcü ve Sputnik gazeteleri gece yarısı itibarıyla benzin fiyatlarına zam geleceğine yönelik haberler servis etti. Pompa fiyatına 17 kuruş olarak yansıyacağı iddia edilen benzin zammının brent petrol fiyatlarındaki artış ve döviz kurundaki hareketlilikten kaynakladığı ileri sürüldü.

Konuya ilişkin açıklama yapan Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, 25 Mart 2019 tarihi itibarıyla benzine zam yapılacağına yönelik haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Mustafa Yılmaz söz konusu haberlerin seçim öncesi manipülasyon yapmak amacıyla servis edildiğini bildirdi. Manipülatif haberlerin hem ülke ekonomimizi hem de milletimizin moralini olumsuz yönde etkileyeceğine dikkat çeken bu tip haberlere itibar edilmemesi gerektiğini ifade etti.

 

Doğru Haber Linkleri: Akşam

Yalan Haber Linkleri: Sözcü, Sputnik

Son Yalanlar

Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.
Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı
YALAN

Yalana Bulaştırılmayan Kalmadı

3 Nisan, 2022
Gazileri bile yalana karıştırdılar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir