YALAN

"Gebze-Halkalı Banliyö Hattı Güvenli Değil" Yalanı

Gebze-Halkalı banliyö hattı (temsili)
Gebze-Halkalı banliyö hattı (temsili)

12 Mart 2019 tarihinde hizmete açılan Gebze-Halkalı Banliyö hattının güvenli olmadığına dair birçok haber yapıldı. Sol Haber Portalı, Sputnik ve T24 haber siteleri başta olmak üzere birçok haber sitesinde banliyö hattının güvensiz olduğu ve hazırlıkların tamamlanmadan açıldığı ileri sürüldü. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS)’nin açıklamalarına da yer verilen haberlerde banliyö hattının birçok yönden eksik olduğu ve bu durumun telafisi imkânsız kazalara neden olabileceği öne sürüldü. Kamuoyuna servis edilen haberlere göre Halkalı-Gebze banliyö hattında çalışanlara da yeterli eğitim verilmedi. Geçen süre zarfında hattın test ve sertifikasyon sürecinin tamamlanmasının mümkün olmadığı iddia edilen haberlerde hükümetin siyasi davrandığı belirtildi.

11 Mart 2019 tarihinde açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Necdet Sümbül Halkalı-Gebze banliyö hattının hazır olmadığı ve gerekli testlerin yapılmadığına yönelik haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Genel Müdürü Necdet Sümbül sinyalizasyon ve haberleşme sistemlerinin yazılımının, yol boyu ekipmanları ve araç üstü ekipmanları ile iletişiminin doğrulanması için 27 Aralık 2018 tarihinden bu yana her gün 24 saat test edildiğini vurguladı. Sümbül test süresince gerçek tren kullanıldığının altını çizdi. Sümbül, 25 Şubat 2019 tarihinde başlayan deneme sürüşlerinin sistemin tarifesine uygun olarak yapıldığını ifade etti. Genel Müdür Sümbül TÜV Süd isimli uluslararası firmadan tüm tasarım, imalat ve sinyalizasyon sertifikalarının alındığını da vurguladı.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Sol Haber Portalı, T24, Sputnik

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir