YALAN

Sözcü'nün "Ankara Şehir Hastanesinde Asansör Faciası Yaşandı" Yalanı

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk
Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk

Sözcü gazetesi 12 Mart 2019 tarihinde Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk imzasıyla 14 Mart 2019 tarihinde resmi açılışı yapılacak Ankara Şehir Hastanesi’nde asansör faciası yaşandığını iddia eden bir haber yayınladı. Söz konusu haberde Ankara Şehir Hastanesi’nde bir asansörün düştüğü 2’si ağır olmak üzere kaza sonucunda 4 kişinin yaralandığını iddia etti. Haberde olayla ilgili teknik ve adli soruşturma başlatıldığı bilgisine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı aynı gün yayınladığı açıklamada Ankara Şehir Hastanesi’nde asansör faciası yaşandığı ve 4 kişinin yaralandığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve maksatlı olduğunu bildiren bir açıklama yayınladı. Haberin kaynağı olan gazete ve bu uydurma haberi sorumsuzca paylaşan tüm haber siteleri hakkında hukuki süreç başlatıldığını bildiren Sağlık Bakanlığı söz konusu haberin gazetecilik ahlakı ve meslek etiğiyle uyuşmadığını ifade etti.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Sözcü Gazetesi

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir