YALAN

Sözcü'nün "Ankara Şehir Hastanesinde Asansör Faciası Yaşandı" Yalanı

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk
Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk

Sözcü gazetesi 12 Mart 2019 tarihinde Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk imzasıyla 14 Mart 2019 tarihinde resmi açılışı yapılacak Ankara Şehir Hastanesi’nde asansör faciası yaşandığını iddia eden bir haber yayınladı. Söz konusu haberde Ankara Şehir Hastanesi’nde bir asansörün düştüğü 2’si ağır olmak üzere kaza sonucunda 4 kişinin yaralandığını iddia etti. Haberde olayla ilgili teknik ve adli soruşturma başlatıldığı bilgisine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı aynı gün yayınladığı açıklamada Ankara Şehir Hastanesi’nde asansör faciası yaşandığı ve 4 kişinin yaralandığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve maksatlı olduğunu bildiren bir açıklama yayınladı. Haberin kaynağı olan gazete ve bu uydurma haberi sorumsuzca paylaşan tüm haber siteleri hakkında hukuki süreç başlatıldığını bildiren Sağlık Bakanlığı söz konusu haberin gazetecilik ahlakı ve meslek etiğiyle uyuşmadığını ifade etti.

 

Doğru Haber Linkleri: AA

Yalan Haber Linkleri: Sözcü Gazetesi

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir