YALAN

FETÖ'cü Emre Uslu ve HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun "İntihar" Yalanı

FETÖ firarisi Emre Uslu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu
FETÖ firarisi Emre Uslu ve HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

5 Mart 2019 tarihinde başta HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ve FETÖ firarisi Emre Uslu olmak üzere birçok Twitter kullanıcısı tarafından Batman’da bir vatandaşın yaşadığı korkunç olay sonrası intihar ettiğine yönelik paylaşımlar yapıldı. İsminin Ayşe Aslanoğlu olduğu belirtilen vatandaşın intiharından sonra yakınları için bıraktığı ileri sürülen bir mektup paylaşıldı. Söz konusu intihar olayından hükümetin ve yetkililerin sorumlu olduğu ileri sürüldü.

Batman Valiliği sosyal medya üzerinden yayılan intihar iddialarının doğru olmadığı ifade eden bir açıklama yayınladı. Kayıtlarda herhangi bir intihar vakası ya da ismi geçen kişiye dair bir bilgi olmadığını belirten Valilik iddiaların tamamının gerçek dışı olduğunu vurguladı.

 

Doğru Haber Linkleri: Batman Valiliği

Yalan Haber Linkleri: Emre UsluÖmer Faruk Gergerlioğlu

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir