YALAN

Cumhuriyet’in “Dünya Liderleri Erdoğan ile Tokalaşmadı” Çarpıtması

Cumhuriyet’in “Dünya Liderleri Erdoğan ile Tokalaşmadı” Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi 16 Kasım 2015 tarihinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi ile ilgili yaptığı bir haberde, zirveye katılan dünya liderlerinin aile fotoğrafı çekimi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tokalaşmayıp ABD Başkanı Obama ile el sıkıştıklarını belirtti. Cumhuriyet Gazetesi, liderlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşmayıp ABD Başkanı Obama ile el sıkışmaları hadisesini, liderlerin Erdoğan’ı önemsemeyerek es geçtikleri, Erdoğan’ı görmezden geldikleri iddiası ile sundu. Aynı hadiseyi Meydan Gazetesi yine aynı doğrultuda haber yaparak paylaştı. Ancak G20 Liderler Zirvesi dikkatle incelendiğinde, Cumhuriyet Gazetesi’nin fotoğraf çekimi öncesinde liderlerin Erdoğan ile tokalaşmayıp Obama ile el sıkışmaları hadisesini çarpıtarak, Erdoğan’ın es geçildiği algısı yarattığı anlaşılmaktadır. Cumhuriyet’in bahsedilen hadiseyi çarpıttığını, resmi protokol prosedürü de ortaya koymaktadır. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, protokol gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılan konuk liderleri resmi törenle karşılamış ve her biri ile tek tek el sıkışmıştır ve böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi protokole uygun olarak davranmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün konuklarını resmi törenle karşılayıp her biri ile tek tek tokalaştığından ötürü, aile fotoğrafı çekimi için alana geçildiği sırada konuk liderlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tekrar tokalaşmamalarının Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca protokol gereği olağan olduğu ifade edildi. Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi tokalaşmama hadisesini, Erdoğan’ın önemsenmediği şeklinde haber yaparak olayı çarpıtmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir