YALAN

Cumhuriyet’in “Dünya Liderleri Erdoğan ile Tokalaşmadı” Çarpıtması

Cumhuriyet’in “Dünya Liderleri Erdoğan ile Tokalaşmadı” Çarpıtması
Cumhuriyet Gazetesi 16 Kasım 2015 tarihinde Antalya’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi ile ilgili yaptığı bir haberde, zirveye katılan dünya liderlerinin aile fotoğrafı çekimi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tokalaşmayıp ABD Başkanı Obama ile el sıkıştıklarını belirtti. Cumhuriyet Gazetesi, liderlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşmayıp ABD Başkanı Obama ile el sıkışmaları hadisesini, liderlerin Erdoğan’ı önemsemeyerek es geçtikleri, Erdoğan’ı görmezden geldikleri iddiası ile sundu. Aynı hadiseyi Meydan Gazetesi yine aynı doğrultuda haber yaparak paylaştı. Ancak G20 Liderler Zirvesi dikkatle incelendiğinde, Cumhuriyet Gazetesi’nin fotoğraf çekimi öncesinde liderlerin Erdoğan ile tokalaşmayıp Obama ile el sıkışmaları hadisesini çarpıtarak, Erdoğan’ın es geçildiği algısı yarattığı anlaşılmaktadır. Cumhuriyet’in bahsedilen hadiseyi çarpıttığını, resmi protokol prosedürü de ortaya koymaktadır. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, protokol gereği Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılan konuk liderleri resmi törenle karşılamış ve her biri ile tek tek el sıkışmıştır ve böylece Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi protokole uygun olarak davranmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün konuklarını resmi törenle karşılayıp her biri ile tek tek tokalaştığından ötürü, aile fotoğrafı çekimi için alana geçildiği sırada konuk liderlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tekrar tokalaşmamalarının Cumhurbaşkanlığı kaynaklarınca protokol gereği olağan olduğu ifade edildi. Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi tokalaşmama hadisesini, Erdoğan’ın önemsenmediği şeklinde haber yaparak olayı çarpıtmıştır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir