YALAN

"Suriyeliler Üniversitelere Sınavsız Giriyor" Yalanı

İstanbul Üniversitesi (Temsili)
İstanbul Üniversitesi (Temsili)

Geçtiğimiz yıllarda defalarca dile getirilen Suriyelilerin sınavsız üniversiteye girdiği iddiası son dönemde tekrar gündeme getirildi. Bu ülkenin gençlerinin sınavlara çalıştığı bunlar için çaba ve emek harcadığı ancak Suriyelilerin direkt sınavsız üniversiteye girebildiği iddia edildi. Türk vatandaşlarının ikinci sınıf muamele gördüğü ileri sürüldü.

Tekrarlanan iddialar üzerine açıklama yapan YÖK Suriyelilerin hiçbir sınava tabi tutulmadan istedikleri üniversiteye girebildiklerine yönelik iddiaların tamamen asılsız olduğunu vurguladı. YÖK bu tür yalan haberlere itibar edilmemesi gerektiğinin altınız çizerek resmi makamlardan gelecek açıklamaların beklenmesi gerektiğini belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: YÖK

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir