YALAN

"Suriyeliler Üniversitelere Sınavsız Giriyor" Yalanı

İstanbul Üniversitesi (Temsili)
İstanbul Üniversitesi (Temsili)

Geçtiğimiz yıllarda defalarca dile getirilen Suriyelilerin sınavsız üniversiteye girdiği iddiası son dönemde tekrar gündeme getirildi. Bu ülkenin gençlerinin sınavlara çalıştığı bunlar için çaba ve emek harcadığı ancak Suriyelilerin direkt sınavsız üniversiteye girebildiği iddia edildi. Türk vatandaşlarının ikinci sınıf muamele gördüğü ileri sürüldü.

Tekrarlanan iddialar üzerine açıklama yapan YÖK Suriyelilerin hiçbir sınava tabi tutulmadan istedikleri üniversiteye girebildiklerine yönelik iddiaların tamamen asılsız olduğunu vurguladı. YÖK bu tür yalan haberlere itibar edilmemesi gerektiğinin altınız çizerek resmi makamlardan gelecek açıklamaların beklenmesi gerektiğini belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: YÖK

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir