YALAN

İYİ Partili Ümit Özdağ'ın "3.8 Milyon Suriyeliye Vatandaşlık Verilecek" Yalanı

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ 16 Şubat tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımında ülkemizde bulunan 3.8 milyon Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verileceği iddiasında bulundu. Bu sayıdaki sığınmacıya vatandaşlık verilmesinin ülkedeki Türk varlığına zarar vereceğini ileri süren Özdağ uzun vadede vatanımızı kaybedebileceğimiz imasında bulundu.

Hükümetin Suriyelilerle ilgili izlediği politika ve son 8 yılda Suriyelilere verilen vatandaşlık sayıları göz önüne alındığında İyi Partili Özdağ’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ve hükümetin böyle bir politikasının olmadığı ortaya çıkıyor. 7 Ocak 2019 tarihinde Haber Türk ekranlarında soruları cevaplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana toplam 76 bin 443 Suriyeliye vatandaşlık verildiğini ve bunların 36 bininin reşit olduğunu kaydetti. Soylu vatandaşlık verilenler arasında 5 bin 292 öğretmen, 1432 mühendis, 1235 serbest meslek sahibi, 743 doktor, 732 teknisyen, 507 küçük işyeri sahibi, 427 müdür, 396 tüccar, 392 muhasebeci, avukat, eczacı, üst düzey yönetici, hemşire, mimar, çevirmen, bankacı, akademisyen olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı da 2018 yılında 291 bin 790 Suriyelinin ülkesine döndüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yaptığı birçok açıklamada Suriye’deki savaş ortamının sona ermesinin ardından Suriyelilerin ülkesine döneceğini ve bunu istediklerini tekrarlıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanı

Yalan Haber Linkleri: Ümit Özdağ

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir