YALAN

İYİ Partili Ümit Özdağ'ın "3.8 Milyon Suriyeliye Vatandaşlık Verilecek" Yalanı

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ 16 Şubat tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımında ülkemizde bulunan 3.8 milyon Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verileceği iddiasında bulundu. Bu sayıdaki sığınmacıya vatandaşlık verilmesinin ülkedeki Türk varlığına zarar vereceğini ileri süren Özdağ uzun vadede vatanımızı kaybedebileceğimiz imasında bulundu.

Hükümetin Suriyelilerle ilgili izlediği politika ve son 8 yılda Suriyelilere verilen vatandaşlık sayıları göz önüne alındığında İyi Partili Özdağ’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ve hükümetin böyle bir politikasının olmadığı ortaya çıkıyor. 7 Ocak 2019 tarihinde Haber Türk ekranlarında soruları cevaplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana toplam 76 bin 443 Suriyeliye vatandaşlık verildiğini ve bunların 36 bininin reşit olduğunu kaydetti. Soylu vatandaşlık verilenler arasında 5 bin 292 öğretmen, 1432 mühendis, 1235 serbest meslek sahibi, 743 doktor, 732 teknisyen, 507 küçük işyeri sahibi, 427 müdür, 396 tüccar, 392 muhasebeci, avukat, eczacı, üst düzey yönetici, hemşire, mimar, çevirmen, bankacı, akademisyen olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı da 2018 yılında 291 bin 790 Suriyelinin ülkesine döndüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yaptığı birçok açıklamada Suriye’deki savaş ortamının sona ermesinin ardından Suriyelilerin ülkesine döneceğini ve bunu istediklerini tekrarlıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanı

Yalan Haber Linkleri: Ümit Özdağ

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir