YALAN

İYİ Partili Ümit Özdağ'ın "3.8 Milyon Suriyeliye Vatandaşlık Verilecek" Yalanı

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ 16 Şubat tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımında ülkemizde bulunan 3.8 milyon Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verileceği iddiasında bulundu. Bu sayıdaki sığınmacıya vatandaşlık verilmesinin ülkedeki Türk varlığına zarar vereceğini ileri süren Özdağ uzun vadede vatanımızı kaybedebileceğimiz imasında bulundu.

Hükümetin Suriyelilerle ilgili izlediği politika ve son 8 yılda Suriyelilere verilen vatandaşlık sayıları göz önüne alındığında İyi Partili Özdağ’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ve hükümetin böyle bir politikasının olmadığı ortaya çıkıyor. 7 Ocak 2019 tarihinde Haber Türk ekranlarında soruları cevaplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana toplam 76 bin 443 Suriyeliye vatandaşlık verildiğini ve bunların 36 bininin reşit olduğunu kaydetti. Soylu vatandaşlık verilenler arasında 5 bin 292 öğretmen, 1432 mühendis, 1235 serbest meslek sahibi, 743 doktor, 732 teknisyen, 507 küçük işyeri sahibi, 427 müdür, 396 tüccar, 392 muhasebeci, avukat, eczacı, üst düzey yönetici, hemşire, mimar, çevirmen, bankacı, akademisyen olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı da 2018 yılında 291 bin 790 Suriyelinin ülkesine döndüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yaptığı birçok açıklamada Suriye’deki savaş ortamının sona ermesinin ardından Suriyelilerin ülkesine döneceğini ve bunu istediklerini tekrarlıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanı

Yalan Haber Linkleri: Ümit Özdağ

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir