YALAN

İYİ Partili Ümit Özdağ'ın "3.8 Milyon Suriyeliye Vatandaşlık Verilecek" Yalanı

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ 16 Şubat tarihinde yaptığı bir Twitter paylaşımında ülkemizde bulunan 3.8 milyon Suriyeli sığınmacıya vatandaşlık verileceği iddiasında bulundu. Bu sayıdaki sığınmacıya vatandaşlık verilmesinin ülkedeki Türk varlığına zarar vereceğini ileri süren Özdağ uzun vadede vatanımızı kaybedebileceğimiz imasında bulundu.

Hükümetin Suriyelilerle ilgili izlediği politika ve son 8 yılda Suriyelilere verilen vatandaşlık sayıları göz önüne alındığında İyi Partili Özdağ’ın açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı ve hükümetin böyle bir politikasının olmadığı ortaya çıkıyor. 7 Ocak 2019 tarihinde Haber Türk ekranlarında soruları cevaplayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana toplam 76 bin 443 Suriyeliye vatandaşlık verildiğini ve bunların 36 bininin reşit olduğunu kaydetti. Soylu vatandaşlık verilenler arasında 5 bin 292 öğretmen, 1432 mühendis, 1235 serbest meslek sahibi, 743 doktor, 732 teknisyen, 507 küçük işyeri sahibi, 427 müdür, 396 tüccar, 392 muhasebeci, avukat, eczacı, üst düzey yönetici, hemşire, mimar, çevirmen, bankacı, akademisyen olduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığı da 2018 yılında 291 bin 790 Suriyelinin ülkesine döndüğünü açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da yaptığı birçok açıklamada Suriye’deki savaş ortamının sona ermesinin ardından Suriyelilerin ülkesine döneceğini ve bunu istediklerini tekrarlıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: İçişleri Bakanı

Yalan Haber Linkleri: Ümit Özdağ

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir