YALAN

"İstanbul Havalimanı'nda Pist Çöktü" Yalanı

Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı
Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı

19 Şubat 2019 tarihinde Haberin Göbeği isimli internet sitesi tarafından İstanbul Havalimanının pistinde çökme olduğuna ve bir uçağın hasar gördüğüne yönelik bir  görsel paylaşıldı. Söz konusu paylaşımda pistte yaşanan çökmeden dolayı havalimanındaki uçuşların durduğu ileri sürüldü.

Bahsi gecen paylaşım üzerine sosyal medya üzerinden de birçok paylaşım yapıldı. Yeni yapılan bir havalimanın pistinde çökme olmasının kabul edilemeyeceği, dev projenin ranta kurban edildiği ve gerekli kontrollerin yapılmadığı iddia edildi.

Ancak paylaşımda yer verilen fotoğraf incelediğinde İstanbul Yeni Havalimanına ait olmadığı anlaşıyor. Bahsi geçen görüntü İsrail’in Tel Aviv şehrinde bulunan Ben Gurion Havalimanında 15 Şubat tarihinde meydana gelen çökmeye ait. Çökme olayı Cathay Pacific Hava Yolları’nın Tel Aviv-Hong Kong seferini yapmaya hazırlanan Airbus A350 tipi yolcu uçağının pistte hareket ettiği sırada meydana geldi.

 

Doğru Haber Linkleri: Aviation24

Yalan Haber Linkleri: Haberin Göbeği, Obliyo

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir