YALAN

"Gaziantep'te IŞİD Bayraklı Kutlama" Yalanı

"Gaziantep'te IŞİD Bayraklı Kutlama" Yalanı
15 Kasım 2015 tarihinde sosyal medyada çeşitli hesapların paylaşıp yaydığı, T24 haber sitesinin de kullandığı haber videosunda IŞİD bayraklı taraftarların konvoy oluşturup, Paris katliamını kutladıkları iddia edildi. Ancak video incelendiğinde ise görüntüdeki bayrağın IŞİD bayrağı olmadığı görüldü. Görüntüdeki bayrak, Hizb-ut Tahrir olarak bilinen, 1953 yılında Kudüs’te kurulmuş, cihatçı bir anlayıştan uzak ve daha çok hilafeti hedefleyen, İslami bir siyasi oluşuma aitti. Paris saldırısı ile ilgisi olmayan ve iki ay önceki bir düğün kutlamasına ait olan görüntülerde, sempatizanların daha önce de gerçekleştirdiği gibi propaganda amaçlı kutlama konvoyu oluşturduğu görülüyor. Hizb-ut Tahrir, herhangi bir şiddet eylemi gerçekleştirmemiş, şiddete karşı tavrıyla bilinen ve tüm çalışmalarını yalnızca fikri - siyasi bir düzlemde yaptığını daha önce de defalarca belirtmiştir. Tony Blair başbakanlığı döneminde Hizb-ut Tahrir’in İngiltere'de iki kez yasaklanması girişimi delil yetersizliğinden ötürü başarısız olmuştur. Dolayısıyla sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde de paylaşılan IŞİD bayrağı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir