YALAN

"Gaziantep'te IŞİD Bayraklı Kutlama" Yalanı

"Gaziantep'te IŞİD Bayraklı Kutlama" Yalanı
15 Kasım 2015 tarihinde sosyal medyada çeşitli hesapların paylaşıp yaydığı, T24 haber sitesinin de kullandığı haber videosunda IŞİD bayraklı taraftarların konvoy oluşturup, Paris katliamını kutladıkları iddia edildi. Ancak video incelendiğinde ise görüntüdeki bayrağın IŞİD bayrağı olmadığı görüldü. Görüntüdeki bayrak, Hizb-ut Tahrir olarak bilinen, 1953 yılında Kudüs’te kurulmuş, cihatçı bir anlayıştan uzak ve daha çok hilafeti hedefleyen, İslami bir siyasi oluşuma aitti. Paris saldırısı ile ilgisi olmayan ve iki ay önceki bir düğün kutlamasına ait olan görüntülerde, sempatizanların daha önce de gerçekleştirdiği gibi propaganda amaçlı kutlama konvoyu oluşturduğu görülüyor. Hizb-ut Tahrir, herhangi bir şiddet eylemi gerçekleştirmemiş, şiddete karşı tavrıyla bilinen ve tüm çalışmalarını yalnızca fikri - siyasi bir düzlemde yaptığını daha önce de defalarca belirtmiştir. Tony Blair başbakanlığı döneminde Hizb-ut Tahrir’in İngiltere'de iki kez yasaklanması girişimi delil yetersizliğinden ötürü başarısız olmuştur. Dolayısıyla sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde de paylaşılan IŞİD bayrağı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir