YALAN

"Gaziantep'te IŞİD Bayraklı Kutlama" Yalanı

"Gaziantep'te IŞİD Bayraklı Kutlama" Yalanı
15 Kasım 2015 tarihinde sosyal medyada çeşitli hesapların paylaşıp yaydığı, T24 haber sitesinin de kullandığı haber videosunda IŞİD bayraklı taraftarların konvoy oluşturup, Paris katliamını kutladıkları iddia edildi. Ancak video incelendiğinde ise görüntüdeki bayrağın IŞİD bayrağı olmadığı görüldü. Görüntüdeki bayrak, Hizb-ut Tahrir olarak bilinen, 1953 yılında Kudüs’te kurulmuş, cihatçı bir anlayıştan uzak ve daha çok hilafeti hedefleyen, İslami bir siyasi oluşuma aitti. Paris saldırısı ile ilgisi olmayan ve iki ay önceki bir düğün kutlamasına ait olan görüntülerde, sempatizanların daha önce de gerçekleştirdiği gibi propaganda amaçlı kutlama konvoyu oluşturduğu görülüyor. Hizb-ut Tahrir, herhangi bir şiddet eylemi gerçekleştirmemiş, şiddete karşı tavrıyla bilinen ve tüm çalışmalarını yalnızca fikri - siyasi bir düzlemde yaptığını daha önce de defalarca belirtmiştir. Tony Blair başbakanlığı döneminde Hizb-ut Tahrir’in İngiltere'de iki kez yasaklanması girişimi delil yetersizliğinden ötürü başarısız olmuştur. Dolayısıyla sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerinde de paylaşılan IŞİD bayrağı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir