YALAN

"Hollandalı Gazeteci Boersma Gazetecilik Faaliyetlerinden Dolayı Sınır Dışı Edildi" Yalanı

Johanna Cornelia Boersma
Johanna Cornelia Boersma

Hollanda’da yayın yapan Het Financieele Dagblad isimli ekonomi gazetesine bağlı olarak çalışan gazeteci Johanna Cornelia Boersma işlemlerinin tamamlanmasının 17 Ocak 2019 tarihinde sınır dışı edildi. Diken gazetesi Hollandalı gazetecinin Türkiye’de yürüttüğü gazetecilik faaliyetlerinden dolayı sınır dışı edildiği ve Türkiye’de basın özgürlüğünün gün geçtikçe kısıtlandığını ileri süren bir haber yaptı. Twitter hesabından paylaşım yapan Boersma Türkiye’de istenmeyen kişi olarak ilan edildiğini “Basın özgürlüğü” ve “Özgür Türkiye Medyası” etiketleri ile servis ederek gazetecilik faaliyetlerinden dolayı sınır dışı edildiği ima etti. . Het Financieele Dagblad gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Jan Bonjer’de sınır dışı olayının ardından Hollanda televizyonuna verdiği mülakatta bu kararın basın özgürlüğünü ihlal ettiğini ve Türkiye’deki gazetecilerin işlerini rahatsız edilmeden yapamadıklarını iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Boersma hakkında alınan sınır dışı kararının gazetecilik faaliyetleri ile hiçbir ilgisinin bulunmadığı belirtti. Altun, Hollanda polisinin Boersma’nın El Nusta cephesi ile ilişkisi olduğuna dair bir istihbarat paylaşımı yaptıktan sonra güvenlik gerekçesiyle sınır edildiğini belirtti. Ülkesine dönen Boersma’nın gazetesindeki işine de son verildi.

Doğru Haber Linkleri: Sabah

Yalan Haber Linkleri: Diken

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir