YALAN

"Hollandalı Gazeteci Boersma Gazetecilik Faaliyetlerinden Dolayı Sınır Dışı Edildi" Yalanı

Johanna Cornelia Boersma
Johanna Cornelia Boersma

Hollanda’da yayın yapan Het Financieele Dagblad isimli ekonomi gazetesine bağlı olarak çalışan gazeteci Johanna Cornelia Boersma işlemlerinin tamamlanmasının 17 Ocak 2019 tarihinde sınır dışı edildi. Diken gazetesi Hollandalı gazetecinin Türkiye’de yürüttüğü gazetecilik faaliyetlerinden dolayı sınır dışı edildiği ve Türkiye’de basın özgürlüğünün gün geçtikçe kısıtlandığını ileri süren bir haber yaptı. Twitter hesabından paylaşım yapan Boersma Türkiye’de istenmeyen kişi olarak ilan edildiğini “Basın özgürlüğü” ve “Özgür Türkiye Medyası” etiketleri ile servis ederek gazetecilik faaliyetlerinden dolayı sınır dışı edildiği ima etti. . Het Financieele Dagblad gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Jan Bonjer’de sınır dışı olayının ardından Hollanda televizyonuna verdiği mülakatta bu kararın basın özgürlüğünü ihlal ettiğini ve Türkiye’deki gazetecilerin işlerini rahatsız edilmeden yapamadıklarını iddia etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun Boersma hakkında alınan sınır dışı kararının gazetecilik faaliyetleri ile hiçbir ilgisinin bulunmadığı belirtti. Altun, Hollanda polisinin Boersma’nın El Nusta cephesi ile ilişkisi olduğuna dair bir istihbarat paylaşımı yaptıktan sonra güvenlik gerekçesiyle sınır edildiğini belirtti. Ülkesine dönen Boersma’nın gazetesindeki işine de son verildi.

Doğru Haber Linkleri: Sabah

Yalan Haber Linkleri: Diken

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir