YALAN

İranlı Press TV'nin "Menbiç’teki Terör Saldırısının Olduğu Bölgede Türk Ajanının Kimliği Bulundu" Yalanı

Press TV
Press TV

Suriye’nin Kuzey bölgesinde bulunan Menbiç şehrinde 16 Ocak 2019 tarihinde bir bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırının düzenlendiği bölgede yer alan restorandaki 4 ABD askeri hayatını kaybetti. Suriye’deki PKK/YPG/PYD terör örgütü ve ilişkili medya kuruluşları, saldırının arkasında Türkiye’nin olduğunu iddia eden çeşitli paylaşımlar yaptı. İran devlet televizyonu Press TV de 17 Ocak 2019 tarihli bir haberinde parodi bir Twitter hesabı tarafından paylaşılan bir kimlik görselini Türk istihbarat yetkilisine ait olduğu iddiasıyla servis etti. Press TV, PKK ve uzantılarının oluşturduğu DSG’nin iddialarını gündeme getirdiği haberinde Twitter’dan paylaşılan ve Türk istihbarat yetkilisi olduğu iddia edilen kişinin fotoğrafını kanıt olarak sundu.

Press TV’nin PKK tezlerine kanıt olarak haberinde yer verdiği sahte Twitter paylaşımında Türk istihbarat ajanına ait olduğu iddia edilen fotoğraf, Türk dizi ve sinema oyuncusu Necati Şaşmaz’a ait. Kurtlar Vadisi isimli dizinin başrol oyuncusu Şaşmaz’ın bölge ile ilgili daha önce çektiği filmleri bulunuyor.

Doğru Haber Linkleri: Sabah

Yalan Haber Linkleri: Press TV

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir