YALAN

İranlı Press TV'nin "Menbiç’teki Terör Saldırısının Olduğu Bölgede Türk Ajanının Kimliği Bulundu" Yalanı

Press TV
Press TV

Suriye’nin Kuzey bölgesinde bulunan Menbiç şehrinde 16 Ocak 2019 tarihinde bir bombalı saldırı düzenlendi. Bombalı saldırının düzenlendiği bölgede yer alan restorandaki 4 ABD askeri hayatını kaybetti. Suriye’deki PKK/YPG/PYD terör örgütü ve ilişkili medya kuruluşları, saldırının arkasında Türkiye’nin olduğunu iddia eden çeşitli paylaşımlar yaptı. İran devlet televizyonu Press TV de 17 Ocak 2019 tarihli bir haberinde parodi bir Twitter hesabı tarafından paylaşılan bir kimlik görselini Türk istihbarat yetkilisine ait olduğu iddiasıyla servis etti. Press TV, PKK ve uzantılarının oluşturduğu DSG’nin iddialarını gündeme getirdiği haberinde Twitter’dan paylaşılan ve Türk istihbarat yetkilisi olduğu iddia edilen kişinin fotoğrafını kanıt olarak sundu.

Press TV’nin PKK tezlerine kanıt olarak haberinde yer verdiği sahte Twitter paylaşımında Türk istihbarat ajanına ait olduğu iddia edilen fotoğraf, Türk dizi ve sinema oyuncusu Necati Şaşmaz’a ait. Kurtlar Vadisi isimli dizinin başrol oyuncusu Şaşmaz’ın bölge ile ilgili daha önce çektiği filmleri bulunuyor.

Doğru Haber Linkleri: Sabah

Yalan Haber Linkleri: Press TV

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir