YALAN

"Kızılay Kan Satıyor" Yalanı

Kızılay
Kızılay

Kızılay’ın bağış olarak topladığı kanı vatandaşlara para karşılığında sattığını ve kan ticaretinden ciddi bir gelir elde ettiğini ileri sürüldü. Bazı kullanıcılar kana ihtiyaçları olduğunda Kızılay merkezlerine belirli ücretler ödeyerek kan satın aldıklarını iddia etti. Yapılan kan bağışlarının ihtiyaç sahiplerine eriştirilmediği ve ticari bir meta olarak pazarlandığı öne sürüldü ve bu iddialara dayanılarak vatandaşlara kan bağışı yapmamaları yönünde uyarılarda bulunuldu.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Kızılay’ın bir insan dokusu olan kanı satmadığı ve böyle bir ticaretin kesinlikle söz konusu olamayacağını vurgulayan bir paylaşım yaptı. Kınık, Kızılay’ın kan toplama işlemini tamamen bir milli ödev olarak yaptığını ve aksi bir durumun düşünülemeyeceğini gelirterek herhangi bir insan dokusunun ticari bir meta olarak değerlendirilmesinin hem ahlaka hem de kanunlara aykırı olduğunu ifade etti. Kızılay tarafından kan hizmetleri alanında yürütülen faaliyetlere yönelik operasyonel maliyetlerin (kan torbası, test, kan tüpü vb.) SGK tarafından karşılandığını belirten Kınık bu ve benzeri iddialara itibar edilmemesi gerektiği bildirdi.

 

Doğru Haber Linkleri: Kızılay

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

 

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir