YALAN

Mansur Yavaş'ın "2014 Seçimlerinde 550 Sandık YSK'ya Gelmedi" Yalanı

CHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mansur Yavaş
CHP Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Mansur Yavaş

CHP ve İYİ Parti ittifakının Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansut Yavaş 23 Ocak 2019 tarihinde KRT TV’de katıldığı bir programda 2014 yerel seçimlerine yönelik bir takım iddialar gündeme getirdi. Yavaş 2014 yerel seçimlerinde 550 sandığın YSK’ya gelmediğini ve bu kayıtların kendisinde olduğunu iddia etti. Binlerce oyun heba olduğunu ileri süren Mansur Yavaş seçimlerin meşru ve güvenli olmadığı ithamında bulundu.

 

Mansur Yavaş’ın iddialarının ardından açıklama yapan Yüksek Seçim Kurulu söz konusu iddiaların doğru olmadığını belirtti. YSK, 30 Mart 2014 tarihinden bugüne kadar yerel seçim sonuçlarının sitelerinde tüm vatandaşların erişimine açık olduğunu belirterek bugüne kadar sonuçlarla ilgili tek bir itiraz dahi gelmediğini vurguladı. YSK sonuçların değiştirildiği ve tutanakların eksik olduğu iddialarının algı çalışmasından ibaret olduğunun altını çizdi.

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet Gazetesi

Doğru Haber Linkleri: Yüksek Seçim Kurulu

Son Yalanlar

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı
YALAN

Para Videolarının sahibi Hakan Tek Cumhurbaşkanı Koruması Yalanı

8 Nisan, 2021
Sosyal medyada Hakan Tek isimli bir kişinin, lüks araçlarla ve deste deste paralarla yaptığı paylaşımlar gündemde yerini aldı. Tek'in Erdoğan'ın yakın koruması olduğu iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü ise iddiayı yalanladı. Hakan Tek'in aslıdna özel bir şirkette şoför olduğu ve siber suç olduğu gerrekçesiyle gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aşı Yalanı

8 Nisan, 2021
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 6 Nisan 2021 tarihinde gerçekleşen CHP grup toplantısında "Yaşlılara aşı yapılmıyor. Nerede aşılar?" iddialarında bulunmuştu. Ufak bir araştırmayla aşıların nerede olduğunu bulduk!
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı
YALAN

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ambulans Uçak Yalanı

6 Nisan, 2021
 Kemal Kılıçdaroğlu bugünki CHP grup toplantısında "Ambulans uçak, arkasında dayısı olanlar için kullanıyor." iddialarında bulundu. Ülkemizde ambulans uçaktan ihtiyaç durumundaki tüm hastalar faydalanabiliyor. Üstelik herhangi bir dayıya gerek kalmadan.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir