YALAN

İngiliz BBC'nin İstanbul'daki Bir Suriyeli Kadını Konu Ettiği Belgeseli Kurgu Çıktı

BBC Sunucusu Stacey Dooley ve Suriyeli Olduğu İddia Edilen Kadın
BBC Sunucusu Stacey Dooley ve Suriyeli Olduğu İddia Edilen Kadın

İngiliz medya kuruluşu BBC yayınladığı “Sex in Strange Places” isimli belgeselde Türkiye’ye yönelik bir takım iddiaları gündeme getirdi. Stacey Dooley tarafından hazırlanan ve sunulan belgeselde Suriyeli ve isminin “Fatma” olduğu iddia edilen bir dilencinin hayatı konu edildi.

Belgeselde yer alan iddialara göre Suriyeli savaş mağduru Fatma Halep’ten kaçarak Türkiye’ye sığınmış ve kızı DAEŞ tarafından kaçırılmıştı. Suriyeli Fatma’nın Aksaray çevresinde dilencilik yaptığı ancak dilencilikten topladığı paraların kendisine yetmediğinde de bedenini satmak zorunda kaldığı iddia edildi.

BBC’nin belgeseli çektiği Vakıflar Çarşısı esnafları söz konusu olayı tamamen kurmaca olduğunu ve Suriyeli olduğu iddia edilen kadının Urfa Harran’lı olduğunu ve uzun yıllardır bölgede dilencilik yaptığını belirtti. Vakıflar Çarşısı esnaflarından Veysel Gül konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “BBC’ye konu olan kadının kendisi aslen Urfa Harranlıdır. 20 yıldır bu civarda esnaflık yaptığım için kendisini iyi tanıyorum. Her Ramazan ayında camimizdeki iftar yemeklerine gelir. BBC ona bir miktar para verip, caminin önünde dilendirmeye çalıştılar biz de buna izin vermedik. 50 yaşlarında Arapça, Türkçe ve Kürtçe bilen bir kadındır. O kadını tanıdığımız için çekim yapmalarına izin vermedik ve aramızda bir tartışma oldu. Onların amacı ülkeyi tamamen kötülemek, bizleri küçük düşürmek istiyorlar. Bir vatansever olarak bu duruma kesinlikle müsaade etmedim. 6 ay gelen mevsimlik dilencilerden bu Fatma isimli kişi. Kış geldiklerinde bunun gibi gelen dilenciler memleketlerine dönüyorlar. Aksaray’da köprü kenarlarında kendisini dilenirken defalarca gördüm.”

BCC gelen tepkilerin ardından belgeseli yayından ve sosyal medya adreslerinden kaldırdı. Ayrıca belgesele konu edilen kadının belgeselde sık sık Türkçe konuşup küfürlü ifadeler kullandığı da izleyiciler tarafından belirtiliyor. Belgeselin yapımcısı da bahsi geçen kişinin Suriye’den geldiğine yönelik ellerinde bir bilgi, belge ve kanıt olmadığını belirtti.

 

Doğru Haber Linkleri: Ensonhaber, CNN Türk

Yalan Haber Linkleri: BBC

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir