YALAN

Figen Yüksekdağ’ın “Polis Üzerimize Yaylım Ateşi Açtı” Yalanı

Figen Yüksekdağ’ın “Polis Üzerimize Yaylım Ateşi Açtı” Yalanı

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki sokağa çıkma yasağının sürmekte olduğu mahallelere girmek istemeleri üzerine, polisin kendilerine yaylım ateşi açıp gruplarını taradığını iddia etti. Evrensel ve Gerçek Gündem gibi birçok haber sitesi de Figen Yüksekdağ ve beraberindeki gruba polisin ateş açtığı, polislerin grupta bulunan kadınları, yaşlıları, engelli vatandaşları darp ettiği ve çok sayıda yaralı olduğunu ileri sürdükleri haberlere imza attılar. Ancak olay yerinde kayda alınan görüntüler detaylı bir şekilde incelendiğinde Figen Yüksekdağ’ın ve yukarıda anılan medya organlarının iddialarının gerçek olmadığı anlaşılmaktadır.

Detaylı Anlatım

Yüksekdağ 13 Kasım 2015 tarihinde HDP’li vekillerin de bulunduğu bir grupla birlikte Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeydi. Yüksekdağ ve beraberindeki grup, Silvan’daki sokağa çıkma yasağının sürmekte olduğu mahallelere girmek istediler. Bunun üzerine orada bulunan birkaç özel harekat polisi sokağa çıkma yasağının sürmekte olduğu ve PKK tarafından yapılmış tuzaklamaların bulunduğu mahallelere girilmesini engellemek amacıyla havaya uyarı ateşi açtı. Havaya açılan uyarı ateşi ile birlikte grup sağa sola koşmaya başladı. Uyarı ateşinin kesilmesinden sonra Figen Yüksekdağ özel harekat polislerine yaklaşarak “Buraya geldiğimizi kaymakam biliyor.” dedi. Bunun üzerine polislerden biri Yüksekdağ’a “Tuzaklama olduğu için sizi buraya alamayız.” cevabını verdi. Polis engeli aşıp sokağa çıkma yasağının sürmekte olduğu mahallelere girmekte ısrarlı olan Yüksekdağ’ın aynı polise “Bizi taradınız.” demesi üzerine polis “Hayır, taramadık. Havaya uyarı ateşi açtık. Lütfen gidin.” diyerek cevap verdi. Polisler Yüksekdağ ve beraberindeki grubun sokağa çıkma yasağı sürdüğü ve güvenli olmadığı gerekçesiyle bahsedilen mahallelere girmelerine engel oldu. Sonrasında grup dağıldı.

Ancak sokağa çıkma yasağına rağmen, Silvan’da farklı bölgelerde yeniden toplanan grupları dağıtmak isteyen polisle göstericiler arasında tartışmalar yaşandı. Çıkan arbedede gözaltına alınanlar oldu. Tüm bu olaylar sırasında polisin göstericilere şiddet uyguladığı ve çok sayıda yaralının olduğu iddia edildi. Ancak yaralılar olduğu iddiası Figen Yüksekdağ’ın içinde bulunduğu grubu dağıtmak isteyen polisin açtığı uyarı ateşi ile birleştirerek yansıtıldı. Bunun sonucunda polisin grubu taradığı ve 1’i ağır 5 yaralının olduğu iddia edildi. Yoğun bir bilgi kirliliğinin yaşandığı bu süreçte aslında sadece Üstün Güneş isimli tek bir kişinin yaralandığı anlaşıldı. İlk iddialar bu kişinin Figen Yüksekdağ’ın beraberindeki grupta bulunduğu ve polisin açtığı ateş esnasında yaralandığı yönündeyse de, hem olay yerine ait görüntüler hem de görgü tanığının ifadeleri birlikte değerlendirildiğinde, Üstün Güneş’in yukarıda bahsedilen olayda değil başka bir yerde ve nereden geldiği bilinmeyen bir kurşunla vurulduğu anlaşıldı.

Sonuç olarak Silvan’da kayıt altına alınan görüntüler Figen Yüksekdağ’ın iddiasının doğru olmadığını açık bir şekilde kanıtlamaktadır.

Yalan Haber Linkleri

Doğru Haber Linkleri

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir