YALAN

"Suriyeliler Yasal Öncelikli Hasta" Yalanı

Sağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı

Aralık ayının ikinci haftasından itibaren bazı sosyal medya hesapları ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların devlet hastanelerinde yasal öncelikli hasta statüsünde tedavi gördüklerine yönelik bir dizi paylaşım yaptı. Söz konusu paylaşımlara sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun tepki gösterildi. Suriyelilerin öncelikli hasta olmasının kabul edilemeyeceği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ikinci sınıf muamelesi yapıldığı ileri sürüldü.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Suriyeli sığınmacıların tabi olduğu yasalar ve düzenlemeler incelendiğinde Suriyelilerin “yasal öncelikli hasta” statüsünde tedavi görmesinin mümkün olmadığı anlaşılıyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’unun 60. maddesine göre Suriyeli sığınmacılar da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile aynı statüde sağlık hizmeti alıyor. Ayrıca kanunlarda ve ilgili düzenlemelerde Suriyelilerin “yasal olarak öncelikli hasta” statüsünde tedavi göreceğine yönelik herhangi bir ibare bulunmuyor. Sağlık Bakanlığı 12 Haziran 2017 tarihinde yayınladığı 2016/22 sayılı genelgede yasal olarak kimlerin öncelikli tedavi hakkının bulunduğunu açık bir şekilde belirtiyor. 2016/22 sayılı genelgeye göre, acil vakalar, engelli hastalar, hamileler, hizmetteki TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı rütbeli personeli Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler ile aileleri, 65 yaş üstü hastalar, yedi yaşından küçük çocuklar, öncelikli olarak garnizon dışından sevkle gelenler olmak üzere; hizmetteki TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve Emekli TSK,J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler poliklinik hizmetlerinden yasal olarak öncelikli olarak faydalanma hakkına sahiptir. Bunlar dışında herhangi bir durumda sağlık hizmetlerinden öncelikli olarak faydalanmaya imkân sağlayan bir düzenleme söz konusu olmadığı gibi, sağlık hizmetlerinden faydalanma hususunda Suriyeli sığınmacılar da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da aynı imkânlara sahip.

 

Doğru Haber Linkleri: Sağlık Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir