YALAN

"Suriyeliler Yasal Öncelikli Hasta" Yalanı

Sağlık Bakanlığı
Sağlık Bakanlığı

Aralık ayının ikinci haftasından itibaren bazı sosyal medya hesapları ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacıların devlet hastanelerinde yasal öncelikli hasta statüsünde tedavi gördüklerine yönelik bir dizi paylaşım yaptı. Söz konusu paylaşımlara sosyal medya kullanıcıları tarafından yoğun tepki gösterildi. Suriyelilerin öncelikli hasta olmasının kabul edilemeyeceği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ikinci sınıf muamelesi yapıldığı ileri sürüldü.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Suriyeli sığınmacıların tabi olduğu yasalar ve düzenlemeler incelendiğinde Suriyelilerin “yasal öncelikli hasta” statüsünde tedavi görmesinin mümkün olmadığı anlaşılıyor.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’unun 60. maddesine göre Suriyeli sığınmacılar da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile aynı statüde sağlık hizmeti alıyor. Ayrıca kanunlarda ve ilgili düzenlemelerde Suriyelilerin “yasal olarak öncelikli hasta” statüsünde tedavi göreceğine yönelik herhangi bir ibare bulunmuyor. Sağlık Bakanlığı 12 Haziran 2017 tarihinde yayınladığı 2016/22 sayılı genelgede yasal olarak kimlerin öncelikli tedavi hakkının bulunduğunu açık bir şekilde belirtiyor. 2016/22 sayılı genelgeye göre, acil vakalar, engelli hastalar, hamileler, hizmetteki TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı rütbeli personeli Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler ile aileleri, 65 yaş üstü hastalar, yedi yaşından küçük çocuklar, öncelikli olarak garnizon dışından sevkle gelenler olmak üzere; hizmetteki TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve Emekli TSK,J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı personeli ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler poliklinik hizmetlerinden yasal olarak öncelikli olarak faydalanma hakkına sahiptir. Bunlar dışında herhangi bir durumda sağlık hizmetlerinden öncelikli olarak faydalanmaya imkân sağlayan bir düzenleme söz konusu olmadığı gibi, sağlık hizmetlerinden faydalanma hususunda Suriyeli sığınmacılar da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da aynı imkânlara sahip.

 

Doğru Haber Linkleri: Sağlık Bakanlığı

Yalan Haber Linkleri: Twitter, Twitter

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir