YALAN

"Selimiye Kışlası'nın Otel Yapacaklar" Yalanı

Selimiye Kışlası
Selimiye Kışlası

14 Aralık 2018 tarihinde OdaTV’de İstanbul boğazına nazır 200 yılı aşkın bir tarihi olan Selimiye Kışlası’nın otel yapılabileceğine yönelik bir haber yapıldı. Haberde Tarihi Kışla’nın statüsü değiştirilerek özel kullanıma açılmasının önündeki engellerin kaldırıldığı ve otele dönüştürülebileceği ileri sürüldü. 2018 yılında kışlanın hazineden Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredildiği ve bu devir işleminden sonra Vakıflar Meclisi’nin Kışlayı amacına uygun şekilde düşük bir bedelle bir yere tahsis de edebileceği gibi yüksek bedelle kira ihalesine de çıkarabileceği ifade edildi.

 

Selimiye Kışlası ile ilgili hukuki düzenlemelere bakıldığında tarihi mekanın otele dönüştürüleceği iddialarının doğru olmadığı açıkça görülüyor. İddialar üzerine konuya ilişkin bir açıklama yapan Vakıflar Genel Müdürlüğü, Tarihi Kışla ile ilgili haberlerin kamuoyunu yanıltacak yanlış ve eksik bilgiler içerdiğini belirterek bahsi geçen iddiaların doğru olmadığını vurguladı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul'da bulunan Selimiye Kışlası'nın tescilli bir vakıf eser olduğunu ve 2018 yılında kesinleşen mahkeme kararıyla yapının Sultan 3. Selim Vakfı adına kaydedildiği belirtti. Tarihi Selimiye Kışlası ve müştemilatı, geçmişten beri, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ordu Komutanlığı tarafından kullanılıyor. Vakıf taşınmazı statüsündeki Selimiye Kışlası, Milli Savunma Bakanlığının talebi ve 24 Eylül 2018 tarihli 442 sayılı Vakıflar Meclisi Kararı ile 49 yıl süreyle Milli Savunma Bakanlığına tahsis edildi. Tarihi kışla hali hazırda Milli Savunma Bakanlığı tarafından aktif olarak kullanılıyor.

 

Doğru Haber Linkleri: Vakıflar Genel Müdürlüğü

Yalan Haber Linkleri: OdaTV

Son Yalanlar

 Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı
YALAN

Mustafa Akıncı’nın Türkiye'ye Girişi Yasaklandı Yalanı

14 Ekim, 2021
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı; "Bu iddialar yalandır," diyerek bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
Aşı Kartı Yalanı
YALAN

Aşı Kartı Yalanı

30 Eylül, 2021
Kurum ve müesseseler HES kodundan hangi bilgileri sorgulamak isterlerse sorgulayabilmektedir."
"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir