YALAN

"Sakarya'da Etnik Sebeplerden Dolayı Cinayet İşlendi" Yalanı

CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP'li Pervin Buldan
CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP'li Pervin Buldan

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 16 Aralık 2018 tarihinde bir kişinin hayatını kaybetmesine bir kişinin de yaralanması sebep olan elim bir olay yaşandı. Sakarya’da yaşanan bu hadisenin ardından Duvar, Özgür Gündem ve Gazete Fersude başta olmak üzere birçok medya kuruluşu cinayetin etnik sebeplerle işlendiğini iddia eden birtakım haberler yaptı. Söz konusu haberlerde saldırganın olay öncesinde “Kürt müsünüz” diye sorduğu evet cevabını aldıktan sonra da saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edildi. Bahsi geçen iddialar sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Faruk Gergerlioğlu ve Pervin Buldan başta olmak üzere birçok siyasi ve sosyal medya kullanıcısı olayın etnik sebeplerle gerçekleştiğini iddia eden paylaşımlarda bulundu.

 

Söz konusu olayı gerçekleştiren kişinin hadisenin yaşandığı sırada alkollü olduğu ve daha önce birçok suçtan sabıkasının bulunduğu belirlendi. Konu ile ilgili açıklama yapan Sakarya Valiliği bahsi geçen elim hadisenin hiçbir etnik unsurlar ilgisinin olmadığını belirtti. Saldırıların etnik kökenli olduğu yönündeki iddialar üzerine saldırıda hayatını kaybeden Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı bir açıklama yaptı. Fahrettin Sakçı yaşanan acı hadisenin hiçbir etnik unsurla alakası olmadığını şimdiye kadar Türkçülük ya da Kürtçülük üzerinden herhangi bir ayrım yaşamadıklarını vurguladı.

 

Doğru Haber Linkleri: Sakarya Valiliği, Ensonhaber

Yalan Haber Linkleri: Duvar, Fersude, Özgür Gündem

Son Yalanlar

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı
YALAN

MÜYORBİR'e Yardım Sanatçı Desteği ile Verildi Yalanı

8 Haziran, 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan destek paketi kapsamında, müzisyenlere de 3 bin TL ödeme yapılacağı belirtildi. Ticaret Bakanlığı, ödeme için vergi levhası isteyerek, e-devlet üzerinden başvuru açtı. Bu gelişme sonrası Recep Ergül ve Hakan Sarıca'nın girişimi ile Orhan Gencebay, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile görüştü. Gencebay, desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı eliyle dağıtılmasını talep etti, yoksa birçok müzisyenin ticari şartnameleri yerine getiremeyeceği için destekten faydalanamayacağını dile getirdi. Ticaret Bakanlığı da desteğin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Yunus Emre Enstitüsü üzerinden dağıtılmasına karar verdi.
KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı
YALAN

KPSS-2021 Giriş Ücreti 300 TL Yalanı

28 Mayıs, 2021
Sosyal medyada gündemin başında yer alan KPSS-2021 giriş ücretinin 300 TL olduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. ÖSYM tarafından henüz sınava ait bir kılavuz açıklanmamıştır. Bu sebeple sınava girmek için yatırılacak olan ücret henüz bilinmiyor.
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı
YALAN

Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

25 Mayıs, 2021
Kürtçe Şarkı Söylediği İçin Dava Açıldı Yalanı

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir