YALAN

"Sakarya'da Etnik Sebeplerden Dolayı Cinayet İşlendi" Yalanı

CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP'li Pervin Buldan
CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP'li Pervin Buldan

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 16 Aralık 2018 tarihinde bir kişinin hayatını kaybetmesine bir kişinin de yaralanması sebep olan elim bir olay yaşandı. Sakarya’da yaşanan bu hadisenin ardından Duvar, Özgür Gündem ve Gazete Fersude başta olmak üzere birçok medya kuruluşu cinayetin etnik sebeplerle işlendiğini iddia eden birtakım haberler yaptı. Söz konusu haberlerde saldırganın olay öncesinde “Kürt müsünüz” diye sorduğu evet cevabını aldıktan sonra da saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edildi. Bahsi geçen iddialar sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Faruk Gergerlioğlu ve Pervin Buldan başta olmak üzere birçok siyasi ve sosyal medya kullanıcısı olayın etnik sebeplerle gerçekleştiğini iddia eden paylaşımlarda bulundu.

 

Söz konusu olayı gerçekleştiren kişinin hadisenin yaşandığı sırada alkollü olduğu ve daha önce birçok suçtan sabıkasının bulunduğu belirlendi. Konu ile ilgili açıklama yapan Sakarya Valiliği bahsi geçen elim hadisenin hiçbir etnik unsurlar ilgisinin olmadığını belirtti. Saldırıların etnik kökenli olduğu yönündeki iddialar üzerine saldırıda hayatını kaybeden Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı bir açıklama yaptı. Fahrettin Sakçı yaşanan acı hadisenin hiçbir etnik unsurla alakası olmadığını şimdiye kadar Türkçülük ya da Kürtçülük üzerinden herhangi bir ayrım yaşamadıklarını vurguladı.

 

Doğru Haber Linkleri: Sakarya Valiliği, Ensonhaber

Yalan Haber Linkleri: Duvar, Fersude, Özgür Gündem

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir