YALAN

"Sakarya'da Etnik Sebeplerden Dolayı Cinayet İşlendi" Yalanı

CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP'li Pervin Buldan
CHP'li Sezgin Tanrıkulu ve HDP'li Pervin Buldan

Sakarya’nın Hendek ilçesinde 16 Aralık 2018 tarihinde bir kişinin hayatını kaybetmesine bir kişinin de yaralanması sebep olan elim bir olay yaşandı. Sakarya’da yaşanan bu hadisenin ardından Duvar, Özgür Gündem ve Gazete Fersude başta olmak üzere birçok medya kuruluşu cinayetin etnik sebeplerle işlendiğini iddia eden birtakım haberler yaptı. Söz konusu haberlerde saldırganın olay öncesinde “Kürt müsünüz” diye sorduğu evet cevabını aldıktan sonra da saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edildi. Bahsi geçen iddialar sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı. CHP’li Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Faruk Gergerlioğlu ve Pervin Buldan başta olmak üzere birçok siyasi ve sosyal medya kullanıcısı olayın etnik sebeplerle gerçekleştiğini iddia eden paylaşımlarda bulundu.

 

Söz konusu olayı gerçekleştiren kişinin hadisenin yaşandığı sırada alkollü olduğu ve daha önce birçok suçtan sabıkasının bulunduğu belirlendi. Konu ile ilgili açıklama yapan Sakarya Valiliği bahsi geçen elim hadisenin hiçbir etnik unsurlar ilgisinin olmadığını belirtti. Saldırıların etnik kökenli olduğu yönündeki iddialar üzerine saldırıda hayatını kaybeden Kadir Sakçı’nın ağabeyi Fahrettin Sakçı bir açıklama yaptı. Fahrettin Sakçı yaşanan acı hadisenin hiçbir etnik unsurla alakası olmadığını şimdiye kadar Türkçülük ya da Kürtçülük üzerinden herhangi bir ayrım yaşamadıklarını vurguladı.

 

Doğru Haber Linkleri: Sakarya Valiliği, Ensonhaber

Yalan Haber Linkleri: Duvar, Fersude, Özgür Gündem

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir