YALAN

Demirtaş'ın "Operasyonda PKK da Var" Yalanı

Demirtaş'ın "Operasyonda PKK da Var" Yalanı
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş 11 Kasım 2015 tarihinde resmi twitter hesabından Şengal hakkında bir tweet atarak PKK’nın peşmerge ile birlikte Şengal’de DAEŞ’e yönelik olarak bir operasyon başlattığını iddia etti. Ayrıca PKK ile peşmergenin birlikteliklerinin daim olmasını temenni etti. Ancak Selahattin Demirtaş’ın PKK ile peşmergenin Şengal’de birlikte operasyon başlattıkları yönündeki iddiasının doğru olmadığı ortaya çıktı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, Şengal’de DAEŞ’e yönelik bir operasyon başlattıklarını, peşmergenin 10 km ilerleme kaydettiğini ifade etti. Operasyonun Şengal (Sincar)’i DAEŞ’ten kurtarmak için başlatıldığını ifade eden Eminki “Mesud Barzani'nin komutasındaki operasyonda Peşmerge ve koalisyon güçleri dışında hiçbir silahlı grupla koordinasyon kurulmamıştır.” açıklamasında bulundu. Bu açıklama ile Eminki, PKK’lıların operasyona katıldıkları yönündeki iddiaları yalanladı. Dolayısıyla Selahattin Demirtaş’ın Şengal’deki DAEŞ’e yönelik operasyonu PKK’nın peşmergelerle birlikte başlattığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir