YALAN

Demirtaş'ın "Operasyonda PKK da Var" Yalanı

Demirtaş'ın "Operasyonda PKK da Var" Yalanı
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş 11 Kasım 2015 tarihinde resmi twitter hesabından Şengal hakkında bir tweet atarak PKK’nın peşmerge ile birlikte Şengal’de DAEŞ’e yönelik olarak bir operasyon başlattığını iddia etti. Ayrıca PKK ile peşmergenin birlikteliklerinin daim olmasını temenni etti. Ancak Selahattin Demirtaş’ın PKK ile peşmergenin Şengal’de birlikte operasyon başlattıkları yönündeki iddiasının doğru olmadığı ortaya çıktı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Genelkurmay Başkanı Cemal Eminki, Şengal’de DAEŞ’e yönelik bir operasyon başlattıklarını, peşmergenin 10 km ilerleme kaydettiğini ifade etti. Operasyonun Şengal (Sincar)’i DAEŞ’ten kurtarmak için başlatıldığını ifade eden Eminki “Mesud Barzani'nin komutasındaki operasyonda Peşmerge ve koalisyon güçleri dışında hiçbir silahlı grupla koordinasyon kurulmamıştır.” açıklamasında bulundu. Bu açıklama ile Eminki, PKK’lıların operasyona katıldıkları yönündeki iddiaları yalanladı. Dolayısıyla Selahattin Demirtaş’ın Şengal’deki DAEŞ’e yönelik operasyonu PKK’nın peşmergelerle birlikte başlattığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı
YALAN

Afganlar Türkiye'ye Kontrolsüz Göç Ediyor Yalanı

13 Temmuz, 2021
İçişleri Bakan Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı; "Afganistan’daki gelişmeler üzerinden doğu sınırlarımızdan düzensiz göçmen geçişleri olduğu iddialarına ilişkin açıklama" başlığıyla Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Sınır güvenliğinin olmadığı iddialarını kesin bir dille yalanlayan Çataklı, aynı zamanda paylaşılan görüntülerin Türkiye sınırına ait olmadığını da bildirdi. 
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
YALAN

İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı

8 Temmuz, 2021
İyi Parti'nin Çiftçilerimizin Ayakkabı Alacak Parası Yok Yalanı
Dağsız Yere Tünel Yalanı
YALAN

Dağsız Yere Tünel Yalanı

5 Temmuz, 2021
CHP'li Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Levent Üzümcü, Sabiha Gökçen Havalimanı pistinin altına inşa edilen tünelle dalga geçmek isterken gerçekleri gözden kaçırdı. Tünelden geçerken video çeken Üzümcü, "Size bunu göstermek istiyorum. Bu tünel, Türk mühendisliğinin en çarpıcı örneklerinden biri. Dünyada ilk ve tek.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir