YALAN

"Türkiye Ermenistan'a Ait TIR Araçlarına Çalışma İzni Verdi" Yalanı

TIR
TIR

17 Kasım 2018 tarihinde Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği ASİMDER Genel Başkanı Göksel Gülbey, Ermenistan’a ait 400 TIR aracına Türkiye tarafından çalışma izni verildiğini iddia eden bir açıklama yaptı. Söz konusu beyanda Türkiye’nin Ermenistan’a 1992 yılından bu yana uyguladığı ekonomik ambargoyu örtülü olarak deldiği ileri sürüldü. Trabzon limanındaki TIR başı ücretin Gürcistan Poti limanına göre 600 dolar daha ucuz olduğu, bu nedenle Ermeni nakliye şirketlerinin Türkiye’nin sağladığı bu imkânla dünyaya açıldığı ileri sürüldü. Türkiye’nin Ermenistan’a uyguladığı ambargonun ihlal edildiği iddia edildi.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliği, Ermenistan'a ait TIR’lara Türkiye'den çalışma izni verildiği iddialarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada Türkiye'nin Ermenistan TIR’larına sınırını açtığına ve bu sayede Ermeni TIR’larının dünyaya açıldığına yönelik iddiaların doğru olmadığı belirtildi. Ayrıca, Türkiye'nin Tiflis Büyükelçiliğinde Ermenistan vatandaşlarına çalışma vizesi verilmesi ve bu sayede Ermenistan’a kayıtlı TIR’ların Trabzon limanından faydalanmasının söz konusu olamayacağı belirtildi.

 

Yalan Haber Linkleri: HaberTürk

Doğru Haber Linkleri: Akşam

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir