YALAN

"Şeker Fabrikası Alımı Durdurdu, Şeker Pancarı Tarlada Kaldı" Yalanı

Şeker Pancarı
Şeker Pancarı

FOX TV, 19 Kasım 2018 tarihinde ana haber bülteninde şeker fabrikalarının çiftçiden ürün almayarak üreticiyi zarara uğrattığına yönelik birtakım iddialar gündeme getirdi. FOX TV söz konusu haberde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki şeker fabrikasının çiftçilerden pancar almadığı, bu sebeple de mahsulün elde ve tarlada kaldığı iddia etti. Fabrika almadığı için tarlada kalan binlerce ton pancardan dolayı çiftçinin zarar ettiği belirtildi.

FOX TV’nin iddiaları üzerine açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Eylül ila Ocak ayları arasında hasat edilen şeker pancarının alımında ve fabrikanın çalışmasında herhangi bir aksaklık ya da usulsüzlük olmadığını belirtti. Bakanlık, konu ilgili bir mağduriyet yaşanmadığını vurguladı. Konu ile ilgili açıklama yapan Elbistan Şeker Fabrikası müdürü Bahtiyar Özbey de "Hiçbir aksaklık olmadan hem şeker üretimimize hem de pancar alımlarına devam ediyoruz. Kapasitemiz 4 bin ton olmasına rağmen üretici kapıdan dönmesin diye günlük 6 bin ton alım yapıyoruz. Şu ana kadar 250 bin ton pancar alındı. Günde 500 ton şeker üretimi yapıyoruz" ifadelerini kullanarak FOX TV’nin servis ettiği iddiaların doğru olmadığını vurguladı.

Yalan Haber Linkleri: FOX TV, Yeniçağ

Doğru Haber Linkleri: Hürriyet, Sabah

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir