YALAN

"Emlak Konut, Müteahhitlerin Satamadıkları Konutları Alacak" Yalanı

Emlak Konut GYO
Emlak Konut GYO

6 Kasım 2018 tarihinde ABD merkezli yayın kuruluşu Bloomberg HT’de Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Emlak Konut GYO’nun konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik bir çalışma yaptığı iddia edildi. Haberde Emlak Konut’un firmaların elindeki konut stoklarını satın alarak piyasaya arz edeceği ileri sürüldü. Bu yolla mali zorluk içinde bulunan firmaların elindeki stokların devlet tarafından alınarak firmaların borçlarının ödeneceği ve yeni projeler için finansman sağlanmasının hedeflendiği iddia edildi.

Emlak Konut GYO’nun KAP’a yaptığı açıklamada “Ülkemizdeki tamamlanmış bağımsız bölümlerin tespitine ilişkin  sektör temsilcileri Konutder, Gyoder, İnder ve Emlak Konut tarafından bir envanter çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmaya yönelik olarak kamuoyunda çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Şirketimizce bu haberlerde belirtilen iş ve işlemlere ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır.” ifadelerine yer vererek Bloomberg’in iddialarını net bir dille yalanladı.

 

Yalan Haber Linkleri: Bloomberg HT

Doğru Haber Linkleri: CNN Turk

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir