YALAN

"Diyanet, Personeline Uygulanan Siyaset Yasağını Kaldırmaya Çalışıyor" Yalanı

Diyanet İşleri Başkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

4 Kasım 2018 Cumhuriyet gazetesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın,  personeline uygulanan siyaset yasağını kaldırmak için çalışma yaptığını iddia eden bir haber yayınlandı. Cumhuriyet’in haberinde Diyanet’in 9-12 Ekim’de Ankara’da hukuk müşavirleri, avukatlar ve uzmanların katılımıyla bir hukuk çalıştayı düzenleyerek din görevlilerine siyaset yasağını yeniden tanımlayacak bir düzenlemeyi gündemine aldığı iddia edildi. Bu kapsamda siyaset yasağı dahil birçok disiplin düzenlemesinin mevcut yasadan çıkarılması ve yönetmelikle düzenlenmesinin hedeflendiği ileri sürüldü.

 

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı 6 Kasım 2018 tarihinde Diyanet personelinin siyaset yasağının kaldırılması için çalışma yapıldığına dair iddiaları yalanlayan bir açıklama yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı açıklamada 9-12 Ekim tarihlerinde yapılan I. Hukuk Çalıştayı’nda 633 sayılı Kanunun 25’inci maddesi ve 657 sayılı Kanunun 125’inci maddesindeki siyaset yasağının değil, bu konuda uygulanan idari cezaların düzenlenmesi için yapıldığını bildirdi. Söz konusu çalıştayın siyaset yasağının kaldırılmasına yönelik bir çalışma olmadığının da altını çizdi. Anayasanın ilgili maddelerinde de net bir biçimde belirtildiği gibi Diyanet personeline uygulanan siyaset yasağının kaldırılması söz konusu değil.

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Doğru Haber Linkleri: Diyanet İşleri Başkanlığı

Son Yalanlar

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı
YALAN

Fox TV'nin Türkiye’nin Sanayi Üretimi Azalıyor Yalanı

15 Ocak, 2021
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, iddiaları rakamlarla yalanladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, FOX TV'nin bu haberine karşılık şahsi Twitter hesabından tepki göstererek, "Yalan habercilikte ihtisaslaşmış FOX televizyonu, yine gerçekleri eğip bükerek vatandaşımızın aklını bulandırma peşinde" açıklamasında bulundu.
Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı
YALAN

Osmaniye'de Bir Vatandaşın Çöpten Ekmek Topladığı Yalanı

15 Ocak, 2021
CHP'nin bir yalanı daha elinde patladı. "Çöpte ekmek arıyor" dediklerı kişi hurdacı çıktı.
CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı
YALAN

CHP Genel Kurul Toplantılarının Televizyonlarda Yayınlanmaması İçin Kanalların Arandığı Yalanı

8 Ocak, 2021
CHP grup toplantılarının televizyonlarda yayınlanmaması için kanalların arandığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir