YALAN

"Diyanet, Personeline Uygulanan Siyaset Yasağını Kaldırmaya Çalışıyor" Yalanı

Diyanet İşleri Başkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

4 Kasım 2018 Cumhuriyet gazetesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın,  personeline uygulanan siyaset yasağını kaldırmak için çalışma yaptığını iddia eden bir haber yayınlandı. Cumhuriyet’in haberinde Diyanet’in 9-12 Ekim’de Ankara’da hukuk müşavirleri, avukatlar ve uzmanların katılımıyla bir hukuk çalıştayı düzenleyerek din görevlilerine siyaset yasağını yeniden tanımlayacak bir düzenlemeyi gündemine aldığı iddia edildi. Bu kapsamda siyaset yasağı dahil birçok disiplin düzenlemesinin mevcut yasadan çıkarılması ve yönetmelikle düzenlenmesinin hedeflendiği ileri sürüldü.

 

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı 6 Kasım 2018 tarihinde Diyanet personelinin siyaset yasağının kaldırılması için çalışma yapıldığına dair iddiaları yalanlayan bir açıklama yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı açıklamada 9-12 Ekim tarihlerinde yapılan I. Hukuk Çalıştayı’nda 633 sayılı Kanunun 25’inci maddesi ve 657 sayılı Kanunun 125’inci maddesindeki siyaset yasağının değil, bu konuda uygulanan idari cezaların düzenlenmesi için yapıldığını bildirdi. Söz konusu çalıştayın siyaset yasağının kaldırılmasına yönelik bir çalışma olmadığının da altını çizdi. Anayasanın ilgili maddelerinde de net bir biçimde belirtildiği gibi Diyanet personeline uygulanan siyaset yasağının kaldırılması söz konusu değil.

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Doğru Haber Linkleri: Diyanet İşleri Başkanlığı

Son Yalanlar

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı
YALAN

"Barınamıyoruz" Eylemleri Yalanı

23 Eylül, 2021
Ardından İstanbul Valiliği de yapılmış olan eylemlerle ilgili bahse konu 127 kişinin kimliğini açıkladı.
Engin Özkoç'un Yurt Yalanı
YALAN

Engin Özkoç'un Yurt Yalanı

16 Eylül, 2021
Biz sizler için ülkenin dört bir yanında yeni açılan KYK Yurtlarını araştırdık.
Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı
YALAN

Hacıbektaş'ın Ödeneği %60 Kesildi Yalanı

10 Eylül, 2021
Sosyal medyada Halk TV’nin yayılmasına destek verdiği 2021’in UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma Yılı ilan edilmesi nedeniyle Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesindeki Hacı Bektaş Veli Külliyesi ve Hacıbektaş ilçesi üstyapı çalışmaları için Cumhurbaşkanlığı tarafından 5 milyon liralık ödenek ayrıldı. Ancak Nevşehir İl Özel İdaresi, ödenekte yüzde 60 kesinti uyguladığına dair haberler yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir