YALAN

"Diyanet, Personeline Uygulanan Siyaset Yasağını Kaldırmaya Çalışıyor" Yalanı

Diyanet İşleri Başkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

4 Kasım 2018 Cumhuriyet gazetesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın,  personeline uygulanan siyaset yasağını kaldırmak için çalışma yaptığını iddia eden bir haber yayınlandı. Cumhuriyet’in haberinde Diyanet’in 9-12 Ekim’de Ankara’da hukuk müşavirleri, avukatlar ve uzmanların katılımıyla bir hukuk çalıştayı düzenleyerek din görevlilerine siyaset yasağını yeniden tanımlayacak bir düzenlemeyi gündemine aldığı iddia edildi. Bu kapsamda siyaset yasağı dahil birçok disiplin düzenlemesinin mevcut yasadan çıkarılması ve yönetmelikle düzenlenmesinin hedeflendiği ileri sürüldü.

 

 

 

Diyanet İşleri Başkanlığı 6 Kasım 2018 tarihinde Diyanet personelinin siyaset yasağının kaldırılması için çalışma yapıldığına dair iddiaları yalanlayan bir açıklama yayınladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, yaptığı açıklamada 9-12 Ekim tarihlerinde yapılan I. Hukuk Çalıştayı’nda 633 sayılı Kanunun 25’inci maddesi ve 657 sayılı Kanunun 125’inci maddesindeki siyaset yasağının değil, bu konuda uygulanan idari cezaların düzenlenmesi için yapıldığını bildirdi. Söz konusu çalıştayın siyaset yasağının kaldırılmasına yönelik bir çalışma olmadığının da altını çizdi. Anayasanın ilgili maddelerinde de net bir biçimde belirtildiği gibi Diyanet personeline uygulanan siyaset yasağının kaldırılması söz konusu değil.

Yalan Haber Linkleri: Cumhuriyet

Doğru Haber Linkleri: Diyanet İşleri Başkanlığı

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir