YALAN

"ABD Artık YPG'ye Silah Vermeyecek" Yalanı

"ABD Artık YPG'ye Silah Vermeyecek" Yalanı
Doğan Haber Ajansı 5 Kasım 2015'te yaptığı haberde ABD'nin "artık YPG'ye silah ve mühimmat vermeyeceğini" iddia etti. Bu iddiaya dayanak olarak ABD’nin Irak ve Suriye'de yürüttüğü operasyonun sözcüsü Albay Warren'ın sözlerini kullanan DHA'nın haberinin çeviri hatasından dolayı doğru olmadığı ortaya çıktı. Aslında Warren Pentagon'da yapılan basın toplantısında "YPG'ye hiç silah vermedik, bizim şu ana kadar verdiğimiz silahlar Suriye-Arap Koalisyonu'naydı. Silah ve mühimmat yardımları Arapların başını çektiği Suriyeli muhaliflere gidecek” dedi. Ayrıca ABD yetkililerinin iddiasının da doğru olmadığı ortaya çıktı. Suriye Arap Koalisyonu adı verilen grup söz konusu mühimmatı kendileri yerine YPG'nin aldığını açıkladı. Geçen hafta Amerikan basınına konuşan Arap liderler kendilerine hiçbir silah verilmediğini belirtmiş ve daha fazla yardım talep etmişti. Bu hafta New York Times'a konuşan üst düzey bir Amerikalı yetkili de Suriye Arap Koalisyonu'nun bir "Amerikan icadı" olduğunu ifade etmişti. YPG yetkilileri de daha önce ABD'nin gönderdiği mühimmatı aldıklarını ifade ettiler. Dolayısıyla Doğan Haber Ajansı ve ABD yetkilerinin iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir