YALAN

"Okul Bahçesinde Polise Ait Plakasız Araç" Yalanı

"Okul Bahçesinde Polise Ait Plakasız Araç" Yalanı
Diken ve Sol Haber, 1.11.15 tarihinde yaptıkları haberde, İstanbul’da pek çok okul bahçesinde görülen plakasız araçların polise ait olduğunu iddia etti. Fakat İstanbul Valisi ile görüşen CHP İl Başkanı Murat Karayalçın yaptığı açıklamada kullandığı “Bir tahminde bulunamam ama bunların polis aracı olamayacağını Vali Bey söyledi. İster sivil, ister resmi olsun polis araçlarının plakası olacağını söyledi. Polis aracı olduğu söylemişlerdi ancak Vali Bey’in açıklamasından sonra öyle olmadığını anlıyoruz.” ifadeleriyle Diken’i ve Sol Haber’i yalanladı. Plakasız araç spekülasyonları hakkında İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok da bir açıklamada bulundu: “Plakasız araçlar diye bir şey söz konusu olmamalı diye düşünüyorum. Bize gelen haberlerden sonra 20 civarında araç yakaladık. 20 araçtan 8'i vatandaşlarımızın araçlarıydı. Plaka takmamışlardı. 12 tanesi de polis memurlarımızın şahsi arabalarıydı. Polis arabası değildi. Onlara da hem trafik hem de haklarında disiplin soruşturması başlattık. Herkes hukuka uygun davranmak zorunda. Bu polis de olsa, vatandaş da olsa, uyacak. Vatandaşı hukuka uymaya sevk ederken, bizler de hukuk kuralları çerçevesinde hareket etmek zorundayız. Yanlış yapan polis memuru da olsa gereğini yapacağız.” Dolayısıyla Diken ve Sol Haberin plakasız araçlarla ilgili iddiaları doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir