YALAN

"Diyarbakır’ın Sur ve Bağlar İlçelerinde Elektrikler Kesildi” Yalanı

"Diyarbakır’ın Sur ve Bağlar İlçelerinde Elektrikler Kesildi” Yalanı
Cumhuriyet Gazetesi ile Sol Haber ve T24 haber siteleri bugün yaptıkları haberde Diyarbakır’ın Sur ve Bağlar ilçelerinde, genel seçimler için halkın oy kullandığı esnada elektrik kesintisi yaşandığını iddia ettiler. İsmi geçen gazete ve haber siteleri bu kesinti iddiaları ile, o gün yapılan seçimlerin güvenliğinin tehdit altında olduğunu ileri sürdüler. Fakat aynı tarihte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda yapılan açıklamalar elektrik kesintisi iddialarını yalanladı. 21 elektrik dağıtım şirketiyle görüntülü ve sesli gerçekleştiren toplantıda Bakan Ali Rıza Alaboyun, seçimlerin yapıldığı gün elektrik iletim ve dağıtımındaki son durum hakkında bilgi aldı. Toplantıda Dicle EDAŞ müdürlüğünden gelen talep üzerine iki kez yapılan görüşme ile Diyarbakır’da kesinti haberlerinin gerçeği yansıtmadığı bildirildi. Ayrıca kendisi ile görüştüğümüz AK Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Şafak Yontürk, haberlerin provokatif olduğunu, kendisinin sabah saat 06:00’dan beri Sur’da bulunduğunu ve kesinlikle bir elektrik kesintisi olmadığını söyledi. Dolayısıyla Cumhuriyet Gazetesi ile Sol Haber ve T24 sitelerinin elektrik kesintisi iddiası doğru değildir.

Doğru Haber Görseli

Son Yalanlar

İBB İcraatları
YALAN

İBB İcraatları

28 Temmuz, 2022
Daha önce de söylenmiş ama yapılmamıştı; Kemal Kılıçdaroğlu'nun 2.el fiyatına sıfır otomobil vaadi yine daha öncesinde sonuçsuz bırakılan bir vaadi akıllara getirdi. Özgür Özel "CHP'ye oy verene traktör bedava!" söyleminde bulunmuş fakat icraati olmamıştı.
Sosyal Medya Tiyatrocuları
YALAN

Sosyal Medya Tiyatrocuları

12 Haziran, 2022
CHP'nin mitinginde 21 Mayıs 2022 tarihinde kürsüye yeni bir isim daha çıkartıldı; Nusret Güllü. “Ayağımda ayakkabı bile yok!” diyen Nusret Güllü’nün sosyal medya hesabı incelendiğinde arkadaşlarıyla beraber eğlence mekanlarında çekilmiş olan fotoğrafları sosyal medyada “Sanırım bir tek ayakkabı almaya paran yok!” yorumlarının gelmesine sebep oldu.
Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar
YALAN

Diyanet İşleri Başkanlığı Hakkında Çıkan Yalanlar

11 Haziran, 2022
CHP yandaşı Sözcü Gazetesi’nin "Diyanet camilerden T.C. ibaresini kaldırıyor." İddiası da sosyal medyada dönem dönem karşımıza çıkan diğer bir iddia.  Geçtiğimiz günlerde yeniden karşımıza çıkan bu iddiaya Diyanet İşleri Başkanlığı Twitter üzerinden açıklama getirdi. Başkanlığın paylaştığı detaylar arasında yapılacak olan değişikliğin yalnızca logo ve rengi kapsadığı da yer aldı.

HAKKIMIZDA

Günün Yalanları logo

Günün Yalanları, yazılı ve görsel medyada yapılan haberleri, politikacıların dile getirdiği iddiaları ve sosyal medyada dolaşan şüpheli bilgilerin doğruluğunu araştırıyor.

KARDEŞ PROJE

Fact-Checking Turkey logo

Fact-Checking Turkey dış basında Türkiye hakkında çıkan haberlerin doğruluğunu yanlışlığını araştırmaktadır. İngilizce ve Arapça dillerinde yayın yapmaktadır.

 

Boğaziçi Küresel logo

Günün Yalanları bir Boğaziçi Küresel projesidir